Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Biblioteka w liczbach!

Rok 2021 był kolejnym rokiem, w którym Biblioteki funkcjonowały w reżimie sanitarnym. Mimo wielu obostrzeń biblioteki były otwarte dla czytelników przez cały rok.  Łącznie zarejestrowaliśmy 2 263 aktywnie wypożyczających czytelników, w tym 1 532 kobiet i 731 mężczyzn. Jest to wzrost w stosunku do roku 2020 o 6,05%.

Liczba wypożyczeń w stosunku do roku 2020 jest wyższa blisko o  23%, łącznie wypożyczono 31 304 książek, audiobooków i czasopism. Na książki i audiobooki wydano 30 002,40 zł. Dodatkowo pozyskano środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych –8 007,00 zł. Zakupiono 1 516 książek i  60 audiobooków, z tego z programu 304 woluminy i 20 audiobooków. Do księgozbioru wprowadziliśmy  583 książek, które pochodziły z darów od czytelników. Za wszystkie bardzo dziękujemy. Łącznie księgozbiór powiększył się o 2 099 woluminów.

W bibliotece realizowana jest usługa “Książka na telefon”, która jest adresowana do osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami. Książki można zamawiać  mailowo i telefonicznie  w bibliotece w Wiązownie na teren całej gminy. W ubiegłym roku dzięki współpracy z platformą LEGIMI oferowaliśmy Państwu bezpłatny dostęp do ponad 75 000 e-booków i audiobooków w tym nowości i największe bestsellery, polskich i zagranicznych autorów. Oferowaliśmy również zdalny dostęp do zasobów on-line czytelni podręczników akademickich i książek naukowych Ibuk Libra w języku polskim. W roku 2022 zakupiliśmy pulę kodów na platformie dystrybucyjnej Platon w ramach programu “Empik Go dla bibliotek”. Czytelnik po otrzymaniu kodu do darmowego 30-dniowego dostępu do aplikacji Empik Go, będzie mógł korzystać z 30 000 e-booków oraz 25 000 audiobooków i podcastów!

W ramach edukacji czytelniczej i promocji czytelnictwa zorganizowaliśmy 80 wydarzeń w których łącznie wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników. Wiele wydarzeń organizowanych było we współpracy z innymi instytucjami oraz placówkami oświatowymi z terenu gminy oraz powiatu. Współpraca uatrakcyjniła wydarzenia i przyczyniła się do wzrostu wskaźników statystycznych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i współpracę.

Tekst: M. Kopka