Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Fenomen książek Stanisława Lema

Stanisław Lem – polski mistrz science-fiction, twórca utworów ponadczasowych i odkrywczych. Urodzony, według metryki, 12 września w 1921 roku we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie. W tym roku Sejm ustanowił go Patronem Roku 2021.

Niezwykła postać, o której warto przypominać środowiskom społecznym. Stanisław Lem to klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej. O takich jak on wybrańcach mówi się: pisarz kultowy. Sławę zyskał nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami – jest najczęściej czytanym i tłumaczonym polskim autorem powieści. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków, a łączny nakład wydawanych książek przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy Najbardziej znanym jego dziełem jest “Solaris”. Fenomen popularności jego twórczości stanowi oryginalne podejście do kategorii gatunku. Książki Lema łączą w sobie analizy społeczne ze złożoną i atrakcyjną fabułą, w której naukowe rozważania przeplatane są fantastycznymi, futurystycznymi domysłami lub przewidywaniami autora.

Książki Stanisława Lema przenoszą czytelnika w inny świat. Często swoimi fantastyczno-naukowymi powieściami Lem zdawał się przewidywać przyszłość. Jego fascynacja filozofią i futurologią zaowocowała wieloma pozycjami poruszającymi tematykę rozwoju techniki i technologii, zmian w naturze ludzkiej, rozwojowi rasy ludzkiej, człowieka i jego miejsca we Wszechświecie, czy… kontaktów pozaziemskich. W jego dorobku znaleźć można opowiadania science-fiction, jak chociażby “Bajki robotów”, ale także powieści detektywistyczne, futurologiczne eseje i rozprawy, poezję i listy, a także scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów. Ciekawymi pozycjami z twórczości pisarza są recenzje oraz wstępy do nieistniejących książek.

Fantastyka, cybernetyka czy filozofia to najsławniejsze, ale nie jedyne tematy, w jakich poruszał się pisarz. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy Stanisław Lem koncentrował swoje książki wokół podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacji, także tych wymyślonych przez siebie, odkryć naukowych, czy nawet – sztucznej inteligencji. Nie brak jednak u niego także rozmyślań na temat wizji społeczeństwa, utopii i antyutopii, krytyki totalitaryzmu czy powieści realistycznych. Jego przemyślenia poznać możemy chociażby ze zbioru felietonów pt. “Planeta Lema”.Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 roku planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy. W 1996 roku został on także nominowany do Nagrody Nobla, której ostatecznie, niestety, nie otrzymał.

Zachęcamy do poznania twórczości Stanisława Lema i wypożyczania jego książek. W księgozbiorze Biblioteki w Wiązownie, w Gliniance i w Duchnowie znajdują się m.in. takie tytuły jak : “Cyberiada”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Głos Pana” i wiele innych.

Tekst: D.B.