Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Poznaję świat bez przemocy

W ramach trwającej kampanii “Białej wstążki” w bibliotece w Gliniance odbyły się dziś warsztaty z uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa z Glinianki. Podczas zajęć dzieci uczyły się m.in. otwarcie wyrażać swoje uczucia, rozumieć potrzebę udzielania sobie wzajemnej pomocy, umiejętności podejmowania rozsądnych decyzji w trudnych sytuacjach i współdziałać w grupie.

Na początku dzieci przedstawiały się imiennie dopowiadając coś miłego o sobie i odkrywając, że każdy z nas zasługuje na szacunek. Następnie dzieliliśmy się swoimi osiągnięciami w temacie pomagania innym. Prawdziwą burzę mózgów wywołały “tajemnicze koperty”, wcześniej ukryte, ale znalezione przez dzieci między książkami. Znajdowały się w nich zadania ze scenkami z życia szkoły i pytaniami, na które dzieci, w podzielonych na kolory grupach, szukały odpowiedzi. Każdą z grup mocno wspierały swoim zaangażowaniem nauczyciele i bibliotekarki. Później przyszedł czas na krótki film pt. “Duże sprawy w małych głowach” i naukę wierszyka. Spotkanie nie odbyłoby się bez książki. Podarowaliśmy dzieciom chwilę na refleksję czytając książkę Toma Percivala pt. “Zmartwienie Róży”. Historia bohaterki  zatrzymała małych słuchaczy w ciszy, a potem wywołała entuzjazm wyszukiwania książek do wypożyczenia, które zabrały do domu.

Na zakończenie dzieci otrzymały pracę domową na najbliższy tydzień, polegającą na zabawie w “Tajemniczego Przyjaciela”. Losowo wybierały kolegę, koleżankę z klasy, której będą przez ten czas przygotowywać niespodzianki lub mówić miłe słowa.

Podsumowaniem warsztatów było wręczenie każdemu dziecku dyplomu ukończenia szkolenia poznawania świata bez przemocy.
Ufamy, że zdobyta wiedza przez naszych małych gości, będzie im pomocą w sytuacjach dla nich trudnych lub niemiłych. Cała nadzieja w nas dorosłych. Jeśli zawsze odrobimy naszą pracę domową świat będzie piękniejszy – bez przemocy.

Tekst: D.B
Foto: M.K.