Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy co roku 25 listopada. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto to obchodzimy dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia.

Miś to towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki.

Na radosne świętowanie i przytulanie z misiami do biblioteki w Gliniance zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola “Zabawny Kącik” z Glinianki. Przedszkolaki przybyły na spotkanie z misiem w książce i w zabawie, ze swoimi ulubionymi pluszakami. Na początku wysłuchały uroczej i ciepłej opowieści pt.“Miś Tuliś idzie do przedszkola” Davida Mellinga. Główny bohater bardzo spodobał się dzieciom. Chętnie opowiadały o swoich misiach, a także przytulankach w przedszkolu. Wspólnie wybraliśmy imiona na bibliotecznej misiowej rodzinki. Każdy z misiów dostał również muzyczny prezent. Dzieci układały się na dywanie w formie pudełeczek, które otwierały się w rytm muzyki i tańczyły dla misiów jak baletnice, roboty, piłeczki i samochody. Na koniec dzieci nauczyły się nowej wyciszającej piosenki z pokazywaniem. Zaprosiłyśmy także dzieci do przyjścia do biblioteki z rodzicami w celu założenia karty i zostania jej czytelnikiem. W tym celu same wybrały książki, po które obiecały wrócić z rodzicami.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszych bibliotek w Wiązownie, w Gliniance i w Duchnowie.

Tekst: D.B
Foto: P.P.