Jakie znamy rodzaje pszczół ? Czym się różnią kwiaty i dlaczego są tak ważne w przyrodzie ? Jak możemy pomóc przetrwać pszczołom ? Dzieci z Językowo-Sportowego Przedszkola Niepublicznego “Karolek” z Glinianki i z Przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie poznały już odpowiedzi na dzisiejszych warsztatach interaktywnych.
Zajęcia w bibliotekach w Gliniance i w Wiązownie przeprowadziła Magdalena Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły, zawodowy pszczelarz. Aktywnie działa na rzecz ratowania pszczelego świata, wypełniając misję Fundacji m.in. inspirując Polaków do bezpiecznego udziału w ich ochronie.
Przedszkolaki z charakterystycznym dla siebie zainteresowaniem i ciekawością przysłuchiwały się opowiadaniu o życiu pszczół. Chętnie nawiązały dialog o rodzajach kwiatów. Dowiedziały się o tym, że nie wszystkie kwiaty dają pyłek i co z pyłkiem robią pszczoły. Niecodziennym odkryciem było poznanie kwiatu nazywającego się imieniem dziewczynki – Weronika. Największą radość maluchy zaczerpnęły jednak z samodzielnego sadzenia i wąchania lawendy.
Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół Fundacja Kochajmy Pszczoły zaprasza wszystkie dzieci w wieku 4-7 i 8-13 i młodzież 14-18 lat i 18+ do udziału w konkursie plastyczno-fotograficznym. Do konkursu w temacie “Ogród przyjazny owadom zapylającym” każdy z uczestników będzie mógł zgłosić jedną pracę – płaską lub przestrzenną. W terminie 7-31 lipca należy przesłać pracę na adres fundacja@kochajmy-pszczoly.org. Pełny regulamin będzie dostępny od 7 lipca na stronie http://www.kochajmy-pszczoly.org. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 8 sierpnia. Na zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych czekają nagrody.
Zachęcamy do zgłaszania swoich prac i życzymy wygranych.
Tekst: D.Bortkiewicz
Foto: D.Bortkiewicz , A.Kloch, T.Naperty