Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ciekawy świat pszczół!

Temat o pszczelim świecie zdaje się być niewyczerpany. Poznajemy go, nie tylko na kartach książek, ale również poprzez spotkania z p. Magdaleną Kozerską z Fundacji Kochajmy Pszczoły, które są niepowtarzalne i wnoszą jeszcze więcej wiedzy o życiu pszczół i nie tylko.

Świadczą o tym kolejne warsztaty, które odbyły się dziś w Bibliotece w Duchnowie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie biorącymi udział w akcji “Wakacje blisko domu” i  w Przedszkolu w Woli Duckiej. Dzieci dowiedziały się m.in. o różnicach pomiędzy trzmielem a bąkiem, ich rodzajach, miejscu gniazdowania, o drapieżnikach – szerszeniach i osach, o pszczołach samotnicach, które żyją samotnie tylko dla jednego kwiatu i o tym, że pyłek kwiatowy ma różne kolory Zgadywały jakiej długości pszczoły mają loty i jaki lot jest najbardziej efektywny, ile mają włosków i w jakim czasie produkują nektar.
Nie zabrakło wiedzy ogrodniczej, która przydała się przy sadzeniu lawendy i pozbywaniu się starej ziemi z korzonków.

Takie spotkania to dla nas okazja do zaproszenia dzieci do naszych bibliotek. Przypominamy maluchom i rodzicom, że mamy do rozdania książki prezenty i karty Małego Czytelnika w ramach akcji Mała Książka Wielki Człowiek. Każde dziecko, które zostanie zapisane do biblioteki otrzymuje kartę do zbierania naklejek, co dodatkowo motywuje go do systematycznego wypożyczania książek.

Książka na wakacje to nowa przygoda, którą możemy podarować naszym pociechom. Zachęcamy więc do zapisów i wypożyczania.

Tekst D. Bortkiewicz

Zdjęcia D. Bortkiewicz i E. Cybula