Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Projekt „Sieć na kulturę” rozpoczęty

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna przystąpiła do realizacji projektu „Sieć na kulturę w podregionie warszawskim wschodnim” w temacie Dziennikarstwo online. Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju. Celem projektu jest bezpłatne rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat poprzez prowadzenie atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć z dostępnością do materiałów edukacyjnych. W drodze oficjalnego naboru do projektu zgłosiło się 10 nastolatków, pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności cyfrowe. Warunkiem przystąpienia do szkolenia było posiadanie komputera lub tabletu z dostępem do internetu i możliwość dostępu do programów, aplikacji oraz przeglądarek internetowych potrzebnych do zajęć. Poziom programu został dostosowany, przez trenerów prowadzących, do poziomu wiedzy uczestników.

Podczas trwającego szkolenia omawiane są kluczowe zagadnienia związane z tworzeniem, publikacją, promowaniem i moderowaniem treści informacyjnych w internecie. Uczestnicy szkolenia dowiadują się, jak nie dać się podejść fake newsom: poznają metody sprawdzania i wyszukiwania wiarygodnych źródeł informacji. Podczas cyklicznych spotkań są omawiane  także tradycyjne formy: tekst, video, foto pod kątem wykorzystania w internecie. Uczestnicy nauczą się także zarządzać treścią na stronie, dobierać multimedia oraz moderować dyskusję w komentarzach i na forum. Poznają tajniki bezpiecznego budowania wizerunku online oraz rozpoznawania plagiatu i legalnego cytowania treści. Teoria to jednak nie wszystko. Młodzież będzie miała okazję do wprowadzenia w czyn zdobytych informacji i prezentowania swoich umiejętności podczas samodzielnych zadań. Nie zabraknie też chwili na pochwalenie się prywatnymi osiągnięciami w dziedzinie internetu.

Szkolenie potrwa do końca kwietnia. Niewątpliwie cenna wiedza i nowe doświadczenie pozwoli młodzieży na bezpieczne poruszanie się w sieci i efektywniejsze czerpanie z tego co proponuje nam świat internetowy.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Tekst i foto: Dorota Bortkiewicz