Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 stycznia to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym roku przypada 76 rocznica tego wydarzenia. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Tego dnia na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające. Głównym motywem obchodów jest  w tym roku los najmłodszych ofiar w Auschwitz.

W obozie tym zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Tego nie da się usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką.

Byli tam więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo, że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana, także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli, znajdujących się w muzeach, ale przede wszystkim w książkach i publikacjach dostępnych w bibliotekach.
Zachęcamy do upamiętnienia najmłodszych ofiar Holocaustu w swoim gronie, w dowolnej formie.
Wspólne czytanie książki może być najlepszą lekcją przekazywania historii młodszemu pokoleniu, a także oddaniem hołdu tym którzy zginęli.
W naszych bibliotecznych księgozbiorach posiadamy wyjątkowo szeroki wachlarz tytułów poświęconych tej tematyce. Znajdują się w nich treści w różnych przekazach m.in. dokumenty, pamiętniki, wspomnienia, powieści i inne. Polecamy i zapraszamy serdecznie.

Tekst i foto : DB