Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

I Ty możesz uratować komuś życie!

Spotkanie z ratownikiem medycznym w bibliotece to świetny sposób na  oswajanie  czytelników ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym, możliwość przekazania umiejętności potrzebnych do ratowania życia człowiekowi. To również zachęcenie wszystkich do czytania książek i poradników o tematyce medycznej.  Do biblioteki w Gliniance zaprosiliśmy Panią Ilonę Beredę – ratownika medycznego, która poprowadziła kurs udzielania pierwszej pomocy dla uczestników akcji “Wakacje blisko domu” ze szkoły podstawowej w Malcanowie.

Zajęcia rozpoczęły się przypomnieniem numerów alarmowych,  znaków ostrzegawczych oraz zasad ostrożności m.in  podczas kąpieli,  wypraw sportowych  i o bezpieczeństwie w skateparkach. W formie praktycznych ćwiczeń , z wykorzystaniem manekina fantoma, dzieci nauczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje .  Nauczyły się prawidłowo wykonywać oddechy oraz uciski ratownicze z zachowaniem higieny.  Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać najpierw 30 ucisków klatki piersiowej , a później 2 oddechy ratownicze udowadniając tym samym, że są godni tytułu “Małych Ratowników”.

Wielką niespodzianką dla dzieci było spotkanie z policjantem Panem Przemysławem Beredą oraz Barym – psem policyjnym, patrolowo – tropiącym. Dzieci miały okazję obejrzeć umiejętności Barego . Wysłuchały również informacji o tym, jak ważną rolę odgrywa taki pies podczas ratowania człowieka. Każdy mógł przymierzyć ciężki strój do tresury psów oraz  zajrzeć do samochodu policyjnego.

Dalsza część zajęć była równie atrakcyjna. Uczestnicy wzięli udział w edukacyjnej grze planszowej,w której pionkami okazały się auta służb ratunkowych. Gra w prosty sposób uczy zachowania w domu, w szkole, bezpieczeństwa na ulicy, kultury wobec starszych, rówieśników, przypomina o znakach drogowych i używaniu magicznych słów DZIĘKUJĘ, PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DO WIDZENIA, DZIEŃ DOBRY.

Podczas zajęć dzieci uczyły się odpowiedzialności za siebie i innych. Mamy  nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uczestnicy warsztatów chętnie i odważnie będą pomagać innym. A być może spotkanie zainspirowało kogoś do tego, by w przyszłości zostać  ratownikiem medycznym, który kiedyś może i nam uratować życie.

Na zakończenie spotkania dla chętnych była przejażdżka na prawdziwej bojce ratowniczej i utrwalenie zdobytej wiedzy za pomocą książki z naszej biblioteki pt. “Pierwsza pomoc – poradnik dla dzieci”.

Tekst: D.B.

Foto: D.B., I.B.