Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wakacyjnie z pszczołami!

W jaki sposób pszczoła zapyla kwiaty? Ile miodu w ciągu życia zbierze jedna pszczoła? Kim jest pszczoła zwiadowczyni? Jakie są produkty pszczół oprócz miodu? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata, dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak pozyskuje się miód pszczeli…? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nam Pani Magdalena Kozerska z Fundacji Kochajmy Pszczoły, która już po raz kolejny odwiedziła naszą gminę i poprowadziła warsztaty pszczelarskie.

Tym rzem odbyły się dla Seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Woli Karczewskiej oraz w bibliotece w Duchnowie dla dzieci ze szkoły podstawowej z Zakrętu w ramach akcji “Wakacje blisko domu”.

Warsztaty były okazją, by wczuć się w rolę prawdziwego pszczelarza i poczuć ten wyjątkowy klimat, który prowadząca zapewniła przywożąc prawdziwe pszczoły, wszystkie akcesoria potrzebne do opieki nad nimi oraz do pozyskania miodu. Ważnym elementem niepowtarzalnego klimatu była degustacja przepysznych miodów smakowych m. in. czekoladowego czy nawłociowego. Uczestnicy wykonali świece z wosku pszczelego, które ozdobili kolorowymi cekinami i farbami.

Głównym celem warsztatów edukacyjnych było wyjaśnienie jak ważnymi i pożytecznymi owadami są pszczoły. Warsztaty dla dzieci odbywają się w ramach program „Dzieci i pszczoły” realizowanego przez Fundację Kochajmy Pszczoły dofinansowanego przez PZU w ramach programu „Pomoc to Moc – społeczna odpowiedzialność PZU” i budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tekst foto: M.K.