Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Magiczne królestwo pszczół w Gliniance!

Wtorek 16 lipca okazał się wyjątkowy dla czytelników naszej Biblioteki,  bo odwiedziła ją Pani Magdalena Kozerska z Fundacji “Kochajmy Pszczoły”. Poprowadziła warsztaty pszczelarskie dla dzieci uczestniczących w akcji “Wakacje blisko domu” ze Szkoły Podstawowej w Gliniance.

Z niezwykłą pasją wprowadziła małych uczestników i ich opiekunów w sekretne życie pszczół,  przywożąc ze sobą szklany ul oraz przedmioty niezbędne do pracy w hodowli. Dzieci mogły przyjrzeć się z bliska, jak są zbudowane owady, zajrzeć do ich domu, poznać ich zwyczaje, zobaczyć jak tańczą, dowiedzieć się kiedy i po co to robią. Dowiedziały się jak odróżnić królową od pszczoły , kto to jest truteń, na co chorują pszczoły i jak je leczyć ? Poznały także zdrowotne właściwości wytwarzanego przez nie pyłku , propolisu i pierzgi . Dzieci zafascynowane opowieściami chciały poczuć się, choć przez chwilę, prawdziwymi pszczelarzami, dlatego z entuzjazmem przymierzały jego strój.  Każdy mógł zrobić własną świeczkę zapachową z pszczelego wosku i zachowując zasady degustacji posmakować czekoladowego i malinowego miodu. Towarzyszące spotkaniu pozytywne emocje i zachwyt sprawiły, że chwilami w Bibliotece było jak w ulu. Nikt z nas nie ma już wątpliwości, jak ważną rolę pełnią te owady w życiu człowieka i przyrody.

Wydarzenie dopełniała jak zawsze, ciekawa książka.  “Pszczoły” Piotra Sochy i Piotra Grajkowskiego z Wydawnictwa Dwie Siostry idealnie wkomponowała się w realizowany temat.   Barwnie ilustrujący album zawiera wiele  informacji i krótkich opisów, które zaciekawią nie tylko małego czytelnika. Może stać się pomysłem do rodzinnego spędzenia czasu  przy poznawaniu tajemniczego pszczelego świata. Bardzo Polecamy .

Dzisiejsze spotkanie było kolejnym wydarzeniem z cyklu spotkań w ramach programu „Dzieci i pszczoły” realizowanego przez Fundację Kochajmy Pszczoły dofinansowanego przez PZU w ramach programu „Pomoc to Moc – społeczna odpowiedzialność PZU” i budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tekst : D.B.

Foto: D.B., M.K.