Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Do Afryki z Kazikiem

Warsztaty “Do Afryki z Kazikiem” były zachętą do podróżowania również na kartach książek dla dzieci. Rozwiązanie krzyżówki pomogło nam odgadnąć autora omawianej książki. Okazał się nim Łukasz Wierzbicki, który zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki. Na podstawie tych reportaży powstały opowiadania dla dzieci zebrane w książce pt. “Afryka Kazika”.

Uczestnicy Wakacji Blisko Domu ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa odwiedzili bibliotekę w Gliniance, aby wspólnie podróżować z Kazikiem. Dzięki warsztatom poprowadzonym przez panią Patrycję młody uczestnik mógł poznać prawdziwa historię podróżnika, który w latach trzydziestych XX w. przemierzył Czarny Ląd rowerem. Przeczytane fragmenty książki przeniosły nas w dziką przyrodę, zabawne historie, niekiedy mrożące krew w żyłach oraz różne przygody.

Nie lada wyzwaniem było zbudowanie roweru z dowolnych elementów. Należało wykazać się niebywałą wyobraźnią by połączyć fragmenty folii, kartonu, papieru i gąbki. Powstał unikatowy pojazd, z którym dzieci chętnie pozowały do zdjęć. Każdy, kto jest ciekawy świata wyniósł dla siebie inspirację do podróżowania z książką.

Zadaniem dzieci było narysowanie mapy swoich przeżytych podróży lub podróży swoich marzeń

Dodatkowymi atrakcjami warsztatów była możliwość zagrania na prawdziwym afrykańskim bębnie, podziwianie ręcznie wykonanego obrazu ze skrzydeł motyli pochodzącego z Czadu, rzeźby wykonanej z czarnego hebanu i oryginalnego ubioru kobiecego pochodzącego z Afryki.

Zachęcamy rodziców, aby wraz z dziećmi odwiedzali bibliotekę i podróżowali z dziećmi do odległych krain na kartach książek.

Tekst: M.B.

Foto: M.B., D.B.