Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Odjazdowy Bibliotekarz 2019

Światowy Dzień Dziecka w tym roku świętowaliśmy bardzo aktywnie. We współpracy z Biblioteką Powiatową w Otwocku oraz Gminną Biblioteką Publiczną  w Sobieniach Jeziorach zorganizowaliśmy rowerową imprezę plenerową w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz” – akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając zaplanowaną trasą, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.

Wydarzenie zgromadziło bibliotekarzy, czytelników oraz miłośników rowerów z terenu Powiatu Otwockiego! Warto wspomnieć, że w dniu 3 czerwca obchodzone jest dość nowe święto a mianowicie Światowy Dzień Roweru, który ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 roku. Osobą dzięki, której udało się wprowadzić tę datę do kalendarza świąt nietypowych jest Polak Leszek Sibilski. To pochodzący z Jarocina były kolarz polskiej kadry olimpijskiej oraz profesor socjologii w Montgomery College w Rockville. Nasz rodak prowadził kampanię promującą Rezolucję ONZ w celu uchwalenia Światowego Dnia Rowerowego – w ten sposób zdobył poparcie ponad 50 krajów. Na forum ONZ projekt oficjalnie zgłosił Turkmenistan.

Celem święta jest promowanie roweru, jako niedrogiego, niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Według statystyk jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Ten pojazd pozwala również dbać o zdrowie oraz łączy ludzi. Wspólne wyprawy na rowerze, czy to w gronie rodzinnym, czy ze znajomymi, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Wyjazd rozpoczął się zgodnie z planem i tuż po zapoznaniu się z Regulaminem wydarzenia w asyście policji ruszyliśmy do Otwocka Wielkiego.

Na mecie, w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim na uczestników czekało moc atrakcji – dla dorosłych i dla dzieci. Spotkanie z baśniami poprowadzone przez Kasię i Szymona z „Karawany Opowieści”, warsztaty czerpania papieru w wykonaniu „Furtki Wyobraźni”, konkursy z nagrodami (również książkowymi), zwiedzanie Pałacu w Otwocku Wielkim oraz poczęstunek.

Był to niezwykle miło i aktywnie spędzony czas.

Tekst: M.K.

Foto: M.B., M.K., M.K.