Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Czytelniczo-patriotyczna niedziela w Wiązownie

Piknik czytelniczy to już nasza mała tradycja – organizowany w ramach obchodów trwającego “XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” odbywającego się w dniach 8-15 pod hasłem #biblioteka.. W tym roku dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Stowarzyszeniem “Więzy” na pikniku pojawiło się wiele atrakcji o tematyce patriotycznej.

W ramach oferty promującej czytelnictwo odbyły się warsztaty czytelnicze z “Kicią Kocią”, główną bohaterką książek dla dzieci wydawnictwa Media Rodzina poprowadzone przez animatorkę Monikę z firmy edukacyjnej “Bajanka”. Na stosiku biblioteki była wystawa książek o tematyce patriotycznej, wystawa książeczek wykonanych na Rodzinny Konkurs Literacki organizowany przez Gminne Przedszkole Pod Stumilowym Lasem w Pęclinie oraz  kiermasz książek, z którego dochód przeznaczony został na leczenie Hani Giepardy. Barbara Gąska – autorka książeczek dla dzieci również wspierała zbiórkę pieniędzy na rzecz Hani przeznaczając 50% dochodu ze sprzedaży swoich książeczek.

Wspólne czytanie wolontariuszy oraz seniorów z Dziennego Domu Senior + z Woli Karczewskiej wywołało wiele pozytywnych emocji. W międzypokoleniowym wydaniu usłyszeliśmy jedną ze zbioru baśni Katarzyny Kępińskiej pt. “Baśnią powiązani, w baśni zaczytani”, który już wkrótce zostanie wydany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna.

Podczas Pikniku Patriotyczno-Czytelniczego” zostały wręczone nagrody w Gminnym Konkursie Plastycznym pn “Czytanie łączy pokolenia”.

Wyniki konkursu pod linkiem https://bibliotekawiazowna.pl/2019/05/wyniki-gminnego-konkursu-plastycznego-czytanie-laczy-pokolenia/

Słodka kawiarenka, której sponsorem była miejscowa firma “Poczta-tortowa”, obsługiwana przez wolontariuszy z “Centrum Wolontariatu z Radiówka” również była wsparciem na leczenie małej Hani.

Instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury  poprowadzili warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej. Uczestnicy stworzyli modele samolotów oraz statków, tematyczne zakładki do książek z akcentami typowo polskimi, a także malowane koniki. Rekonstruktorzy przygotowali pokaz umundurowania, stoiska historyczne oraz żywe lekcje historii. Zainteresowanie wzbudził pokaz tańca w strojach z epoki, który zakończył wspólnie zatańczony układ Poloneza. Strzelnica i poligon wojskowy to miejsca licznie odwiedzane przez chłopców, dziewczynki chętniej zaglądały do namiotu sanitariuszki.

Gra terenowa „Na tropie historii” animowana przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury integrowała całe drużyny. Najdzielniejsi bandażowali rany poszkodowanym, przebrnęli przez pole minowe oraz sprawdzali swoją celność. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida z Zakrętu powstała wystawa plenerowa „Moja Gmina”. Nauczyciele przygotowali także miejsce metamorfozy historycznej – każdy choć na chwilkę mógł stać się polskim szlachcicem lub piękną dworką. Na scenie podczas pikniku wystąpili żywiołowi górale czyli zespół „Góralska Hora”.

W sali widowiskowej dla starszych uczestników spotkania odbył się wykład stanowiący wstęp do wystawy, przygotowanej przez Stowarzyszenie Więzy. Wernisaż wystawy pt. „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku” odbył się w Galerii Więzy.

Tekst: M.Kopka, P.Sokół

Foto: M.K., M.B. K.M.