Kolejne zajęcia w ramach akcji „Ferie Blisko Domu” odbyły się w bibliotece pod hasłem „Zabawy z językiem polskim”.
Zajęcia te rozpoczęły cykl spotkań związanych ze zbliżającym się 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO 17 listopada 1999r. W Polsce obchodzone jest od 2005r.
Celem spotkania było uświadomienie dzieciom konieczności posługiwania się poprawną polszczyzną unikając ordynarnych, wulgarnych słów, dbanie o wzbogacanie zasobu słownictwa poprzez m.in. czytanie książek, poznanie niektórych błędów językowych.
Spotkanie miało charakter zabawy i rozmowy z dziećmi polegającej np. na wskazaniu poprawnej formy wyrazu: pomarańcza, podaj mi tę książkę, wziąłem, sweter. Dowiedziały się jakie jest najstarsze zdanie zapisane w języku polskim, ile liter ma nasz język, ile liter ma najkrótsze słowo w języku polskim. Dzieci nie miały żadnego problemu z odpowiedzią na pytanie „Jakie jest znaczenie słów, które niedawno trafiły do słownika. Są to m.in. ściema, lajkować, fejs. Na zakończenie wysłuchały wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały? W. Bełzy, „W obronie polskiej mowy” A. Paszkiewicz i „Abecadło” J. Tuwima.
Zachęcamy do wypożyczania i czytania książek.
Tekst: T.N.
Foto: A.I.