„Zabawy z językiem polskim” w bibliotece

Kolejne zajęcia  w ramach akcji  „Ferie  Blisko Domu” odbyły się w bibliotece  pod hasłem „Zabawy z językiem polskim”.

Zajęcia te rozpoczęły   cykl spotkań  związanych  ze zbliżającym  się  21 lutego  Międzynarodowym  Dniem  Języka  Ojczystego ustanowionego  przez UNESCO  17 listopada 1999r.  W Polsce obchodzone jest  od 2005r.

Celem spotkania  było uświadomienie dzieciom konieczności posługiwania się poprawną polszczyzną  unikając ordynarnych, wulgarnych słów, dbanie o wzbogacanie zasobu słownictwa poprzez m.in. czytanie książek, poznanie  niektórych  błędów językowych.

Spotkanie miało charakter zabawy i rozmowy z dziećmi polegającej np. na wskazaniu poprawnej formy wyrazu:  pomarańcza, podaj mi tę książkę, wziąłem, sweter. Dowiedziały się jakie jest najstarsze  zdanie zapisane  w języku polskim, ile liter ma nasz język,  ile liter ma najkrótsze słowo w języku polskim. Dzieci  nie miały żadnego problemu z odpowiedzią  na pytanie „Jakie jest znaczenie  słów, które niedawno trafiły do słownika. Są to m.in. ściema, lajkować, fejs. Na zakończenie  wysłuchały  wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały? W. Bełzy, „W obronie polskiej mowy” A. Paszkiewicz i „Abecadło” J. Tuwima.

Zachęcamy do wypożyczania i czytania książek.

Tekst: T.N.

Foto: A.I.