Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Historia Mirabelki w Gliniance

W atmosferze święta 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w bibliotece w Gliniance odbyły się warsztaty przygotowane przez pracowników, skierowane do uczniów klasy V c ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Gliniance.

“Rozmowy z Mirabelką czyli zależy gdzie ucho przyłożyć” to cykl spotkań, na których uczestnicy mają okazję zapoznać się z prawdziwą historią przedstawioną w książce Cezarego Harasimowicza pt. “Mirabelka”.

“Mirabelka” – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. To wszystko, czego była świadkiem mirabelka, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści.

Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych.

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu.

Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz szczepki drzewa przywiezionego z Ameryki zostały zasadzone w Warszawie.

Uczestnicy warsztatów na koniec zrobili swoje drzewko mirabelkowe, które nazwaliśmy drzewkiem miłości.

Miłym uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek, na którym zaserwowano ciasteczka własnego wypieku z nutą mirabelkową. Słodkim akcentem były też rogale marcińskie.

Wydarzenie miało na celu promocję czytelnictwa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą biblioteki i z księgozbiorem.

Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Barbarę Marię Morawiec, redaktor naczelną serwisu Lustro Biblioteki.