Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Noc Bibliotek 2017

Biblioteka to miejsce tajemnicze. Szczególnie nocą, gdy z za okładek wyglądają bohaterowie książek. Wtedy sny stają się jawą i wszystko może się zdarzyć.

3. czerwca w Duchnowie miała miejsce III edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Dzieci oraz dorośli zgromadzili się by wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Michała Zawadkę- mówcę motywacyjnego oraz autora książek dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy spotkania poznali dwa słowa które powinny być najważniejsze dla każdego oraz zrozumieli znaczenie kompetencji miękkich w życiu człowieka.
Następnie nadszedł czas by pomóc bibliotekarce z uporaniem się ze wstydliwym problemem biblioteki… Molem książkowym, który przekornie przekłada książki. Zespoły podążały od książki do książki starając się schwytać mola i odnaleźć zaginione woluminy. Duch rywalizacji udzielił się także dorosłym którzy wspólnie z dziećmi wykonywali zadania wyznaczone przez złośliwe owada. Na zakończenie wszyscy uczestnicy gry otrzymali medale.
By nie spłoszyć historii wypełzających z kart książek, zbudowano namiot z koców mieszczący wszystkich zgromadzonych. W tak przygotowanej kryjówce można było wysłuchać historii o krainie Parakwarii oraz dowiedzieć się co oznacza zupa jagodowa rozlana na niebie. Gdy zmęczenie wdało się we znaki, a powieki zaczęły opadać na końcu każdego wersu, rozświetlono bibliotekę zimnymi ogniami. Skrząca jasność rozświetliła twarze i obudziła umysły.

Tekst i foto: Katarzyna Jędrzejewska