Narodowe Czytanie 2016

Biblioteka Publiczna w Wiązownie po raz piąty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i kontynuowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Powieść “Quo Vadis” została wybrana przez Polaków do wspólnego czytania w tegorocznej odsłonie akcji w internetowym głosowaniu w lutym tego roku.

Tegoroczna akcja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada bowiem 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
Dotychczas w ramach akcji „Narodowe Czytanie” czytano wspólnie: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (w 2012), dzieła Aleksandra Fredry (2013), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014) oraz „Lalkę” Bolesława Prusa(2015)

3 września o godz. 11.00 w Sali GOK rozpoczęliśmy wspólne czytanie  „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Przybyłych gości  powitała  dyrektor biblioteki Marzena Kopka. Czytanie rozpoczął  piękną interpretacją dzieła aktor teatralny Pan Wojciech Machnicki. Fragmenty  dzieła z podziałem na role przygotowane przy współpracy z Bogumiłą Majewską wiązowską radną i polonistką ZSG w Wiązownie  w strojach z epoki  kontynuowali :  Wójt Gminy Wiązowna Pan Janusz Budny, sekretarz  Gminy Wiązowna  Pani  Anna Rosłaniec,  zastępca wójta  Pan Tomasz Kostyra,  przewodnicząca Rady Gminy Pani Renata Falińska, nauczycielki i uczniowie ze szkoły w Wiązownie,  mieszkańcy,  członkowie  Stowarzyszenia Seniorów  Bądźmy Razem, pracownicy biblioteki.

Uwieńczeniem akcji było stemplowanie własnych egzemplarzy Quo vadis okolicznościową pieczęcią otrzymaną od Prezydenta RP.Na zakończenie  dla wszystkich uczestników spotkania  czekał słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie stanie się  nie tylko popularyzowaniem dzieł polskiej literatury, ale również  okazją do wyjątkowego spędzenia dnia przy wspólnym czytaniu.

Zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie za rok.

Narodowe Czytanie 2016

Tekst: Teresa Naperty.