Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Dzień z Henrykiem Sienkiewiczem

6 września w naszych bibliotekach gościliśmy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza z Woli Okrzejskiej Pana Macieja Cybulskiego. Celem wizyty było wygłoszenie prelekcji na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza . Mieliśmy również okazję obejrzeć zdjęcia z życia pisarza przedstawione w formie prezentacji.

Dzień z Sienkiewiczem rozpoczęliśmy od prelekcji w Bibliotece w Wiązownie oraz w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury.

Na spotkanie przybyło pięć klas ze szkoły podstawowej z nauczycielkami. Była to niepowtarzalna okazja przybliżenia sylwetki pisarza i miejsca jego urodzenia .

W bibliotece w Duchnowie prelekcji wysłuchali uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej z Brzezin, natomiast w filia w Gliniance gościła uczniów ze szkoły podstawowej z Glinianki.

Piątego wykładu wysłuchali seniorzy z Dziennego Domu „Senior Wigor” w Woli Karczewskiej.

Prelegent przedstawił nam Henryka Sienkiewicza nie tylko jako znakomitego pisarza ale również opowiedział o jego szerokiej działalności społecznej. Szczególną uwagę zwrócił na tęsknotę Sienkiewicza za niepodległym państwem polskim, którego już niestety nie dożył.

Wszyscy uczestnicy z uwagą i zaciekawieniem wysłuchali nie zawsze znanych wydarzeń z życia i twórczości wielkiego polskiego pisarza. Sądzę, że wiele osób uczestniczących w spotkaniach chętniej sięgnie po powieści Henryka Sienkiewicza. Część widowni zadeklarowała również że w najbliższym czasie odwiedzą osobiście miejsce urodzenia polskiego noblisty.