Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z Mieczysławą Łysik

W Bibliotece Publicznej w Duchnowie 7 grudnia odbyło się spotkanie z panią Mieczysławę Łysik autorką książki „Wspomnienia z Sybiru 1940-1946”.
Pani Mieczysława jest mieszkanką Żanęcina, jak mówi to właśnie w Gminie Wiązowna znalazła swoją małą ojczyznę.
10 lutego 1940 roku jako ośmioletnia dziewczynka została wraz z matką i niewielkim dobytkiem aresztowana i przetransportowana ze wsi Sarańczuki w powiecie tarnopolskim na stację kolejową w Potutorach. Mimo iż była wtedy tylko dzieckiem do dziś doskonale pamięta tamten okres. Pani Mieczysława spędziła na zsyłce 6 lat, pracowała jako drwal w lesie przy 40 stopniowym mrozie. Jak mówi najgorsze co tam poznała to głód i zimno. Trauma jaka jest została z tamtego okresu to strach przed żywym ogniem, budując dom z mężem kategorycznie nie zgodziła się na kominek.
Autorka przywiozła ze sobą pamiątkowy but w którym chodziła będąc na Syberii zrobiony z kory brzozy oraz świadectwo ukończenia szkoły. Mogliśmy również oglądać medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który otrzymał teść Pani Mieczysławy za przetrzymywanie żydówki z narażeniem życia w okresie II wojny światowej.
Serdecznie dziękujemy autorce za przyjęcie zaproszenia i miło spędzony wieczór w duchnowskiej bibliotece.
Marzena Kopka