Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Pogadanki filozoficzne w Gliniance

5 listopada b.r. Pani Joanna Wągiel już po raz drugi gościła w naszej bibliotece, aby poprowadzić zajęcia filozoficzne dla dzieci.
Na spotkanie przybyły dwie grupy przedszkolaków – „Sówki” i „Żabki” z Przedszkola „Zabawny kącik”, ze swymi wychowawczyniami: Panią Dominiką Sabak, Panią Sylwią Miąsek i Panią Jolantą Zielińską.
Tym razem tematem dociekań filozoficznych była nuda – „Czy dobrze jest się nudzić? Co daje nam nuda?
Punktem wyjścia do rozmowy była definicja nudy jako stanu emocjonalnego wywołanego obojętnością i brakiem zainteresowań. Inspiracją dla dzieci do podjęcia dyskusji na temat nudy był fragment baśni H.Ch. Andersena o księżniczce, która siedziała na tronie i się nudziła.
W wesołej atmosferze sprzyjającej wyrażaniu własnych myśli i spostrzeżeń, przedszkolaki starały się odpowiedzieć na pytanie – co należy robić, by się nie nudzić?
Spotkanie filozoficzne dla najmłodszych potwierdziło, że to właśnie dzieci są najlepszymi filozofami i dlatego mają prawo pytać – dlaczego?, a dorośli mają obowiązek odpowiedzieć. Wspólne dociekania rozwijają kreatywność oraz umiejętność samodzielnego myślenia, logicznego wiązania faktów i wyciągania wniosków.
Takie pogadanki z pewnością wpływają na rozwój umysłowy dzieci, wszak
FILOZOFIA – to UMIŁOWANIE MĄDROŚCI.

D.Milewska