Pogadanki filozoficzne w bibliotece w Wiązownie

20 listopada 2015r. w bibliotece w Wiązownie odbyło się spotkanie filozoficzne z Panią Joanną Wągiel. W spotkaniu uczestniczyła szósta klasa szkoły podstawowej z wychowawczynią Panią Bogumiłą Majewską.
Temat spotkania „O pożytku z kłótni.”

Przemyślenia uczestników.
Spór to wymiana myśli. Wyrażenie swoich uczuć, w sporze chcemy osiągnąć kompromis, porozumienie. W kłótni większość wygrywa, ważna jest przewaga liczebna. W sporze i kłótni chcemy przekonać do własnego zadania, że mamy rację. W kłótni do gry wchodzą emocje, uczucia. Warto się spierać, ponieważ spory prowadzą do rozwoju, kłótnie prowadzą donikąd. Kłótnie mogą prowadzić do wojen.
Przyczynkiem do naszej rozmowy był fragment Erystyki Artura Schopenhauera. Podczas spotkania dzieci uczą się sztuki dyskusji. Filozofia jest tylko przyczynkiem do rozpoczęcia rozmowy.

Szkoły filozofowania z dziećmi istnieją od lat na świecie i w ramach idei philosophy for children – P4C rozwijają umiejętności dyskutowania,logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Pracownia Filozoficzna Eureka, jako jedna z pierwszych w Polsce, propaguje
ten rodzaj pracy z dziećmi.
Joanna Wągiel z Pracowni Filozoficznej Eureka!