Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Dzień głośnego czytania w Duchnowie

Biblioteka Publiczna w Duchnowie zakwalifikowała się do projektu „Czytam sobie w bibliotece” organizowanym przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i wydawnictwo Egmont.
Misją akcji jest pokazanie dzieciom, że nauka czytania może być radosna i ciekawa a samodzielne czytanie jest świetną zabawą.

W realizacji jednego ze scenariuszy zajęć wzięły udział dwie grupy sześciolatków ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Dzieci przybyły wraz ze swoimi nauczycielkami oraz mamą  jednego z wychowanków.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji bibliotecznej, większość była po raz pierwszy w bibliotece, więc miały różne pomysły na to jakim miejscem jest  biblioteka. Po wyjaśnieniu wszelkich niejasności i zwiedzeniu biblioteki przeczytaliśmy fragment książki „Apollo 11” o pierwszej podróży na księżyc autorstwa Ewy Nowak. I tak zaczęła się „mała kosmiczna przygoda”….Po przeczytaniu fragmentu książki uczestnicy udali się na spacer po bibliotece z białą kartką, ołówkiem i w gumowych rękawiczkach (które dodatkowo miały utrudniać pracę oraz przypominać utrudnienia z jakimi borykali się astronauci pracujący w kombinezonach). Ich zadaniem było stworzenie obrazów różnych powierzchni i faktur w technice frottage ((przykładamy kartkę papieru do powierzchni i ołówkiem ją zarysowujemy). Następnie dzieci ze swoich prac wykleiły ogromny papierowy Księżyc, który wyglądem przypominał ten prawdziwy. Dodatkową atrakcją było przebranie dwójki dzieci za astronautów używając do tego pianki pod panele a nakryciem głowy był hełm strażacki. Po emocjonującej zabawie przyszłą pora na małe co nieco. Po przerwie dzieci uważnie  obejrzały prezentację multimedialną na temat układu słonecznego.
Na zakończenie pani Marta przeczytała dzieciom bardzo śmieszną „Książkę bez obrazków”  B. J. Nowak. Było wiele pozytywnych emocji i śmiechu.
Dobór lektur był nie przypadkowy, bardzo zależało mi na tym aby pokazać dzieciom że książki nie tylko uczą ale także bawią. Dzieci naprawdę chcą czytać! Ale to my bibliotekarze, nauczyciele i rodzice musimy im w tym pomóc i zaszczepić bakcyla czytania wybierając odpowiednie tytuły. Zadbajmy również o to aby często odwiedzać biblioteki.

“Samo już czytanie książek kształci ludzi. Im więcej się czyta, im lepsze książki, tym bardziej kształcą one swoich czytelników.”

Stanisław Konarski