Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z Tomaszem Trojanowskim

29 maja bibliotekę w Wiązownie odwiedził autor książek dla dzieci i młodzieży Pan Tomasz Trojanowski – z wykształcenia pedagog, z zamiłowania pisarz, autor scenariuszy, słuchowisk radiowych, felietonów, realizator programów telewizyjnych. Za swój debiut – „Kocie historie”, otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Celem spotkania była promocja książki i czytelnictwa wśród najmłodszych. W spotkaniu wzięły udział sześciolatki z przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie.
Autor rozpoczął spotkanie pytaniem skierowanym do dzieci „Kto czyta książki i dlaczego je czytamy”?, „Czym się różni oglądanie telewizji od czytania książek”?. Powiedział, że już jako mały chłopiec bardzo lubił jak książeczki czytała mu jego mama. Siedząc u mamy na kolanach przeżywał perypetie małpki Fiki-Miki, bohaterki komiksu Kornela Makuszyńskiego, a w wieku ośmiu lat przeczytał książkę „Tomek na Czarnym Lądzie” która pomogła mu przetrwać pobyt w szpitalu z dala od najbliższych. Zwrócił uwagę na wartości płynące z czytania książek, co nie da się powiedzieć np. o facebooku czy grach komputerowych. Podkreślił, jak ważna w naszym codziennym życiu jest wyobraźnia, że należy o nią dbać i ją pielęgnować , dlatego trzeba czytać książki bo one pomagają ją rozwijać. Na zakończenie przeczytał fragmenty swojej książki „Kocie historie” opowiadające o perypetiach trzech kotów Geni, Zofii i Hermana. W trakcie czytania pokazywał zdjęcia swoich zwierzątek, które były inspiracją do opisania tych przygód.
Na zakończenie autor bardzo zachęcał dzieci do czytania książek, wpisał się do Kroniki Biblioteki i wraz z dziećmi pozował do pamiątkowego zdjęcia.
Dziękujemy za miłe, owocne spotkanie.
Teresa Naperty