Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Głośne czytanie – przewodnicząca RG czyta dzieciom

Pamiętajmy, że „pasja czytania zaszczepiona w dzieciństwie i przez wiele lat wspierana przez dorosłych czytających dzieciom na głos, jest witaminą dla wszechstronnego rozwoju i szczepionką przeciwko wielu zagrożeniom ze strony społeczeństwa i masowej kultury”.

(Fundacja ABCXXI)
Biblioteki Publiczne Gminy Wiązowna przez cały rok realizują program Fundacji „ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Są to cykliczne zajęcia mające na celu promocję biblioteki, książki i czytelnictwa, zaszczepienie u dzieci nawyku czytania i obcowania z książką już od najmłodszych lat. My bibliotekarki i zaproszeni przez nas goście zachęcamy dzieci do wspólnego czytania.

2 czerwca gościem w bibliotece w Wiązownie była przewodnicząca Rady Gminy Pani Renata Falińska. Na głośne czytanie przybyły dwie grupy sześciolatków ze szkoły w Wiązownie z nauczycielkami Panią Mariolą Orlińską i Panią Martą Anisiewicz. Drogą głosowania dzieci same zadecydowały co chcą słuchać, więc Pani Renatka przeczytała kilka wybranych, bardzo mądrych i pouczających opowiadań o „Mateuszku, który bardzo lubił słodycze”, „Magdzie, która nie umiała pomagać mamie” i „Piotrusiu, który nie wyrzucał śmieci do kosza”. Po wysłuchaniu opowiadań dzieci odpowiadały na zadawane przez gościa pytania związane z treścią przeczytanych przygód. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Hanna Kobza wręczyła radnej bukiet kwiatów, podziękowała za przybycie, a dzieci otrzymały zakładki do książek i słodkie co nieco. Pani Renatka wpisała się do Kroniki Biblioteki, nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia. Spotkanie przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze. Czytanie na głos to nie tylko tekst książki, to wspólna przygoda, wzruszenie zarówno dla nas dorosłych jak i dla dzieci. Serdecznie dziękujemy sześciolatkom za udział, a czytającej za cierpliwość, czas poświęcony nam i pięknie przeczytane opowiadania. Cieszymy się bardzo, że głośne czytanie stało się modne i powszechne. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać jak ogromne znaczenie dla dziecka ma czytanie książek.

Tekst i foto: Teresa Naperty