Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ciotka Klotka i jej książki

W dniu 10 czerwca gościem w bibliotece w Wiązownie była Pani Ewa Chotomska – popularna Ciotka Klotka z programu telewizyjnego „Tik-Tak”.Pani Ewa jest autorką tekstów piosenek dla dzieci, m.in.
„Mydło lubi zabawę”, „Moja fantazja”, „Szczotka, pasta”, scenarzystką programów telewizyjnych „Tik-Tak”, „Fasola”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”, kieruje założonym przez siebie dziecięcym zespołem „Fasolki” i jest autorką popularnych książek: „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Piosennik Ciotki Klotki”, „Kuchenny alfabet w zagadkach”.

Ewa Chotomska to córka popularnej poetki Wandy Chotomskiej.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klas trzecich ze swoimi wychowawczyniami Panią Lidią Skorupka i Panią Małgorzatą Jęczmieniowską. Autorka powitała dzieci piosenką „Pan Tik-Tak” w kolorowym stroju, pięknym kapeluszu i w butach nie do pary – jeden czerwony, drugi niebieski.  Ciekawie opowiadała o swoich domowych zwierzątkach,  o chomiku, który „zjechał niczym strażak” po rurze od centralnego ogrzewania, o psie, który stał się bohaterem książki  „Pamiętnik Felka Parerasa”. Wyjaśniła, że pomysł dwóch różnych butów wziął się z tego, jak pies Feluś Pareras zabierał obuwie i zakopywał w ogrodzie. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o  mamie Wandzie Chotomskiej,  która uczyła ją wymyślać  rymy do podanych słów i tak powstawały  wierszyki. Zachęciła dzieci do  zabawy w zgadywanki, a po każdej prawidłowej odpowiedzi  nagradzała cukierkami. Opowieści przeplatała swoimi piosenkami, które wraz z dziećmi śpiewała. Okazało się, że trzecioklasiści świetnie  znają teksty piosenek i chętnie  włączyły się do zabaw ruchowych  przy muzyce jej  utworów. Dzieci dowiedziały się, że piosenki pisane są  na zamówienie i na konkretny temat i jest ich około 300. Pani Ewa powiedziała o swojej pracy w telewizji jako tłumacz, a później w redakcji przy tworzeniu programów dla najmłodszych. Na pytanie  „Kto  Pani służył  jako wzór” odpowiedziała, że Mary Poppins – główna bohaterka serii książek dla dzieci.

Po spotkaniu, które przebiegło  w miłej, żywiołowej  atmosferze  autorka  z wielką przyjemnością wpisywała dedykacje do zakupionych książek. Wpisała się  też do księgi pamiątkowej biblioteki. Było to ciekawe i niezwykle interesujące spotkanie.

Wszystkim bardzo dziękujemy za miło  spędzony czas i  zapraszamy do biblioteki.

Teresa Naperty