Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Strażacy w bibliotece

W dniu 18.06.2014r. w Bibliotece w Duchnowie odbyło się spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązownie. Wizyta zaplanowana była na godzinę 18-tą, ale opóźniła się gdyż strażacy zostali zadysponowani do akcji. W czasie oczekiwania na naszych gości dzieci wykonały zakładki do książek. Tuż przed 19-tą prosto z pożaru przybyli do nas strażacy. Swoją obecnością zaszczycili nas strażaczka Katarzyna Tuszowska, strażak Dariusz Wróblewski, członek MDP Mariusz Niemczyk oraz strażak-ratownik Michał Kopka. Spotkanie zaczęło się od przeczytania przez  pana Darka książki Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Następnie dzieci dowiedziały się o rodzajach umundurowania strażaków. Miały okazję obejrzeć jak wygląda kombinezon ochronny do usuwania gniazd szerszeni i os.

Uczestnicy spotkania pochwalili się swoją wiedzą z zakresu postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz znajomości numerów alarmowych. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła możliwość nauczenia się udzielania pierwszej pomocy ćwicząc resuscytację krążeniowo-oddechową na manekinie. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci oglądały aparat tlenowy używany podczas akcji w miejscach szczególnie zadymionych. Zobaczyły też zawartość torby medycznej.
Druhowie z OSP zademonstrowali jak przy użyciu deski bezpiecznie przetransportować poszkodowanego z miejsca wypadku w rolę poszkodowanego odważnie wcielił się Julian Mańkowski.
W drugiej części spotkania zostały wręczone dyplomy i nagrody za udział w konkursie organizowanym przez naszą placówkę. Był to konkurs na rodzinne wykonanie plakatu ekologicznego.
Jury konkursu przyznało nagrody dla:

I miejsce          Nikola Witan
II miejsce         Izabela Molak
III miejsce        Julian Mańkowski

Wyróżnienie   Marcin Hakuba

Pozostali uczestnicy konkursu:

Amelka i Dominika Rogala
Julia i Daria Wróblewskie
Elżbieta i Gabriela Witan
Amelia i Anita Kopka
Izabela Uścińka
Oliwia Kwiatkowska
Weronika Sobota

Serdecznie  gratuluję zwycięzcom i uczestnikom konkursu  wspaniałych pomysłów  na plakaty ekologiczne jednocześnie zapraszam do udziału w konkursach organizowanych przez nasze biblioteki.

Marzena Kopka