Lekcja biblioteczna klasy IIa w Bibliotece Publicznej w Gliniance

W środę 20 listopada Bibliotekę Publiczną w Gliniance odwiedziła klasa II a, z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gliniance. Młodzież przyszła na lekcję biblioteczną ze swoim wychowawcą p. Wojciechem Domanem. Uczniom zostały przekazane informacje o podstawowych funkcjach biblioteki, o podziale zbiorów bibliotecznych wg metody wymyślonej przez amerykańskiego bibliotekarza Melvila Deweya – UKD. Pokazany został ten podział na półkach z książkami i przekładkami rozdzielającymi poszczególne działy wiedzy.

Młodzież wykazała duże zainteresowanie czasopismami znajdującymi się w Czytelni, zwłaszcza dwutygodnikiem Bravo, prenumerowanym przez bibliotekę. Zaprezentowano na stronie internetowej katalog biblioteki, oraz takie funkcje, które można wykonać prze Internet, tj. Rezerwacja danej książki i Prolongata, czyli przedłużenie daty zwrotu wypożyczonej pozycji. Drugoklasiści poznali nowoczesny system wypożyczania elektronicznego, wprowadzony w placówkach naszej gminy. Kilkoro uczniów zadeklarowało chęć wyrobienia sobie elektronicznej karty bibliotecznej. Miejmy nadzieję, że wizyta w bibliotece wpłynie pozytywnie na czytelnictwo tych młodych osób.

Dorota Milewska