Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Czytamy Fredrę

W sobotę 7 września w Gminie Wiązowna odbyła się akcja w ramach „Narodowego Czytania – Aleksander Fredro: Dzieła”, przygotowana przez Wójta Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury.

O godz. 11.00 do domu opieki „Iwona” w Wiązownie przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, a także mieszkańcy. Na zewnątrz budynku, przy pięknej słonecznej pogodzie, na zaimprowizowanej widowni zasiedli pensjonariusze i ich opiekunowie, a goście zajęli miejsca vis a vis nich, na symbolicznej scenie.

Przybyłych powitali gospodarze placówki, Iwona i Dariusz Jaroń, a w imieniu władz gminy krótkie wprowadzenie do spotkania z twórczością Fredry wygłosił redaktor naczelny „Powiązań”, Piotr Kitrasiewicz. W pierwszej części czytania zaprezentowano wiersze, bajki oraz fraszki autora „Ślubów panieńskich” oraz „Pana Jowialskiego”. Instruktorka sekcji tanecznej w GOK, Anna Chwalczuk, przeczytała bajkę „Koguty” oraz „Małpę w kąpieli”. Po niej wystąpiła uczennica szkoły podstawowej, Ania Łysik, która przedstawiła mało znany, patriotyczny wiersz Fredry zatytułowany „Ojczyzno nasza”. Mieszkanka Wiązowny, Maria Kostrzyńska, przeczytała bajki „Sowa” oraz „Czyżyk”, a kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiązownie Teresa Naperty zaprezentowała wiersze „Cygan i baba” oraz „Trzeba by”. Z kolei szefowa biblioteki, Hanna Kobza, rozbawiła zebranych trzema fraszkami: „Kartoflem”, „Co to będzie” i „Kłamcą”.

Po odczytaniu krótkich utworów, przyszedł czas na najbardziej popularne dzieło dramatyczne Fredry – komedię „Zemsta”. Przeczytano dwie sceny: w obu wystąpił Piotr Kitrasiewicz wcielając się kolejno w postaci Papkina oraz Cześnika. W pierwszej scenie – zalotów Papkina do Klary – rolę tej ostatniej odegrała Aneta Urban z GOK, a w drugiej – scenie pisania listu ze słynnym „Mocium Panie” – męską postać Dyndalskiego zagrała z wdziękiem Anna Chwalczuk. Na zakończenie do wykonawców przyłączyła się terapeutka zajęciowa z domu „Iwona”, Katarzyna Szymańska, która przeczytała dwie znane bajki z repertuaru Pana Jowialskiego – „Pawła i Gawła” oraz „Osiołka”.

Na ręce dyrektorki biblioteki, Hanny Kobzy, złożono prezent dla „fredrowej” delegacji Gminy: wykonany przez pensjonariuszy kosz sztucznych kwiatów. Dziękując za przybycie i zaprezentowanie wybranych utworów Aleksandra Fredry, państwo Jaroń wyrazili przekonanie, że spotkanie to sprawiło radość wielu słuchaczom, ludziom wiekowym i schorowanym. Nadmienili również, iż jedną z osób, która z wigorem oklaskiwała wykonawców była najstarsza, licząca już 102 lata, podopieczna domu opieki.

W tym samym dniu, o godz. 16.00, w Gminnym Ośrodku Kultury członkowie Wiązowskiego Teatru Amatorskiego odczytali z podziałem na role komedię Fredry „Damy i huzary”. Dodajmy, że jest to jedyna sztuka hrabiego Aleksandra, która – jeszcze w XIX wieku – doczekała się wielu inscenizacji zagranicznych, między innymi w Niemczech oraz w krajach skandynawskich.

Info. UG/PK
Foto: PK, AC, Angelika Jaroń

fredro 8