Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską

Dnia 7 maja biblioteka w Wiązownie  gościła Panią Edytę Zarębską – bajkopisarkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża  Roberta Zarębskiego – muzyka i kompozytora. Na spotkanie przybyli uczniowie   zerówki  Szkoły  Podstawowej w Wiązownie  ze swoimi opiekunkami  Panią Mariolą Orlińską i Panią  Anną Lipka.  Autorka  wystąpiła w baśniowym stroju motyla i spotkanie  rozpoczęła opowiadając  o początkach swojej twórczości , o  przygodach ze swojego dzieciństwa, które były  dla niej inspiracją do  pisania książek. Powiedziała, że  jako mała dziewczynka marzyła  zostać pisarką i że marzenie to się spełniło,  a spotkania z Czytelnikami   sprawiają  jej ogromną radość i że każda rozmowa w cztery oczy z dziećmi stanie się prędzej czy później częścią bajki  lub powieści.

Za   debiutancką książkę  „Opowieści babci Gruni” (2007r.) otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Napisała także: Moje ulubione dobranocki, Mój Pamiętnik, Zosia i fiołkowy kapelusz, Antek i stara jabłonka, jest również współautorką 365 bajek na dobranoc.
Pani Edyta bardzo  szybko nawiązała  kontakt z  dziećmi, które  brały aktywny udział  i  chętnie odpowiadały na zadawane  pytania, miały możliwość  mówienia do mikrofonu. Spotkanie uatrakcyjniło połączenie  zabawy słowem i kredką, bowiem okazało się, że Pani Edyta nie tylko pisze i pięknie opowiada,  ale też  ślicznie rysuje.   Wykorzystała  swój talent rysunkowy do zabawy  poprzez rysowanie  etapami   fragmentów  postaci  swoich  książek, a  dzieci  odgadywały  co  one przedstawiają. Do wspólnej zabawy włączył się Pan Robert, który przeczytał bajkę, a następnie  zaśpiewał piosenkę przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Dzieci  śpiewały i  klaskały do rytmu.  Słowa do  piosenki  „Mądra rzeka”  napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował  jej mąż.  Należy podkreślić,  że  napisana  została specjalnie  dla bibliotek i o bibliotekach.   Pan Robert  przekazał  bibliotece  kartki kolorowanki z dedykacją autorki  i powiedział,  że otrzymają  je te dzieci, które  zapiszą się do biblioteki. Każdy z uczestników  mógł  dotknąć „czarodziejskiego motylka” , który spełnia wszystkie marzenia i zakupić  książkę z autografem.  Autorka  wpisała się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie nasi goście złożyli  wszystkim Bibliotekarzom życzenia z okazji przypadającego  8 maja  Dnia Bibliotekarza.
Spotkania takie poprzez zabawę i miłą atmosferę  są okazją do zainteresowania małych czytelników Biblioteką i czytelnictwem. Dziękujemy i zapraszamy.

Tekst i foto: Teresa Naperty