Dnia 7 maja biblioteka w Wiązownie gościła Panią Edytę Zarębską – bajkopisarkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża Roberta Zarębskiego – muzyka i kompozytora. Na spotkanie przybyli uczniowie zerówki Szkoły Podstawowej w Wiązownie ze swoimi opiekunkami Panią Mariolą Orlińską i Panią Anną Lipka. Autorka wystąpiła w baśniowym stroju motyla i spotkanie rozpoczęła opowiadając o początkach swojej twórczości , o przygodach ze swojego dzieciństwa, które były dla niej inspiracją do pisania książek. Powiedziała, że jako mała dziewczynka marzyła zostać pisarką i że marzenie to się spełniło, a spotkania z Czytelnikami sprawiają jej ogromną radość i że każda rozmowa w cztery oczy z dziećmi stanie się prędzej czy później częścią bajki lub powieści.
Za debiutancką książkę „Opowieści babci Gruni” (2007r.) otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Napisała także: Moje ulubione dobranocki, Mój Pamiętnik, Zosia i fiołkowy kapelusz, Antek i stara jabłonka, jest również współautorką 365 bajek na dobranoc.
Pani Edyta bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi, które brały aktywny udział i chętnie odpowiadały na zadawane pytania, miały możliwość mówienia do mikrofonu. Spotkanie uatrakcyjniło połączenie zabawy słowem i kredką, bowiem okazało się, że Pani Edyta nie tylko pisze i pięknie opowiada, ale też ślicznie rysuje. Wykorzystała swój talent rysunkowy do zabawy poprzez rysowanie etapami fragmentów postaci swoich książek, a dzieci odgadywały co one przedstawiają. Do wspólnej zabawy włączył się Pan Robert, który przeczytał bajkę, a następnie zaśpiewał piosenkę przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Dzieci śpiewały i klaskały do rytmu. Słowa do piosenki „Mądra rzeka” napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował jej mąż. Należy podkreślić, że napisana została specjalnie dla bibliotek i o bibliotekach. Pan Robert przekazał bibliotece kartki kolorowanki z dedykacją autorki i powiedział, że otrzymają je te dzieci, które zapiszą się do biblioteki. Każdy z uczestników mógł dotknąć „czarodziejskiego motylka” , który spełnia wszystkie marzenia i zakupić książkę z autografem. Autorka wpisała się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie nasi goście złożyli wszystkim Bibliotekarzom życzenia z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza.
Spotkania takie poprzez zabawę i miłą atmosferę są okazją do zainteresowania małych czytelników Biblioteką i czytelnictwem. Dziękujemy i zapraszamy.
Tekst i foto: Teresa Naperty