Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Chińczyk Mo Yan z literackim Noblem

Literacką Nagrodę Nobla dostał chiński pisarz Mo Yan, który w tym roku był faworytem brytyjskich bukmacherów. Wyróżniono go za to, że łączy “z halucynacyjnym realizmem” ludowe powieści, historię i współczesność.
Mo Yan urodził się 17 lutego 1955 roku w prowincji Szantung, w rodzinie rolników. W czasie rewolucji kulturalnej w Chinach rzucił szkołę i pracował w tłoczni oleju. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Pisać zaczął w 1981 roku, pełniąc jeszcze służbę wojskową. Trzy lata później został wykładowcą na wydziale sztuki i literatury w szkole wojskowej. Uzyskał doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna.
Mo Yan jest autorem wielu powieści i opowiadań w języku chińskim. W 1996 roku wydał powieść mówiącą o ostatnich pięćdziesięciu latach historii Chin z perspektywy kobiet. Książka została zakazana w Chinach. W Polsce przetłumaczona została jego powieść “Kraina wódki”, która łączy w sobie elementy bajki, kryminału i romansu, będącego jego znakiem firmowym.
Mo Yan napisał też m.in. “41 bomb” i “Klan czerwonego sorga”. Jego twórczość jest porównywana z prozą Franza Kafki. Książki Mu Yana zostały przetłumaczone na wiele języków, między innymi angielski, francuski, niemiecki i hiszpański.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 111 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 108 nagrodzonych pisarzy znalazło się 12 kobiet.