Warsztaty dla młodzieży “Stres -jak sobie z nim radzić?

Dnia 5.06. 2012r. w bibliotece w Wiązownie odbyły się warsztaty dla młodzieży „Stres- jak sobie z nim radzić?”. Na  zajęcia przybyli uczniowie szóstej klasy Szkoły Podstawowej  ze swoją wychowawczynią Panią Marią  Kobierecką, a zajęcia  poprowadziła Pani Katarzyna Żero z wykształcenia  psycholog  pracująca z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami.  Celem takich warsztatów jest zapoznanie  uczniów  z problematyką stresu, dostarczenie podstawowych informacji   o jego źródłach, objawach, metodach   radzenia sobie w sytuacjach trudnych poprzez  m.in. pozytywne myślenie i nastawienie.

Pani psycholog poprowadziła zajęcia  z wykorzystaniem aktywnych metod takich jak : praca indywidualna i grupowa, zadawanie pytań, odgrywanie scenek. Jedną z takich scenek świetnie odegrali: Brzostowicz  Daria, Milewska Iza i Ochmański Bartek. Uczniowie na przygotowanych  arkuszach odpowiadali  na szereg pytań.   Z szesnastu  możliwych odpowiedzi „Radzenie  sobie ze  stresem” najczęściej wybierali :  „gram w piłkę”, „słucham muzyki”, „śpiewam”, „gram na komputerze”, „chodzę na spacery”. Na zakończenie  wszyscy uczestnicy   wypełnili  ankietę  dotyczącą oceny przeprowadzonych warsztatów.  Ocena była  pozytywna, a Pani psycholog  powiedziała, iż nie często się zdarza, że młodzież jest tak zaangażowana  i tak aktywnie potrafi pracować  w grupach.

A oto, co należy robić, aby nie dać się stresowi :
•    znać swoją wartość i swoje możliwości ;
•    właściwa samoocena, ustalenie sobie celów, priorytetów oraz systemu wartości (postawa asertywna) ;
•    mierz siły na zamiary ;
•    zawsze zachowuj się naturalnie ;
•    uprawiaj dyscyplinę sportu, przebywaj na łonie natury ;
•    nie trać sił na konflikty, osłabiaj agresję ;
•    wypowiadaj się śmiało, zgodnie ze swoimi przekonaniami ;
•    myśl o sobie pozytywnie ;
•    bądź dobrym organizatorem własnego czasu ;
•    nie pozostawiaj spraw nie załatwionych, kłopotliwych ;
•    uśmiechaj się często ;

Wszystkim  serdecznie dziękujemy i zapraszamy do biblioteki.