Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

4 czerwca w bibliotece w Gliniance gościł Arkadiusz Niemirski – dziennikarz, satyryk, autor książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kontynuator znanego cyklu powieści  Z. Nienackiego “Pan Samochodzik …”. Twórczością literacką zajmuje się od 1999 roku. Na jego dorobek pisarski składa się 17 tomów z cyklu “Pan Samochodzik…” oraz takie tytuły jak: Klątwa Nipkowa, Tajemnica Fabritiusa, Testament bibliofila, Pojedynek detektywów, Zbrodnia prawie doskonała, Bożek Templariuszy.

Autor często spotyka się z czytelnikami. Jako wieloletni uczestnik ogólnopolskiej akcji “Z książką na walizkach” (2003 – 2008) zdobył spore doświadczenie w popularyzacji czytelnictwa w naszym kraju.
Na spotkanie z autorem przyszły klasy: IIIa i IIIb z p. Ireną Kochaniak i p. Anetą Janiszek z Gimnazjum im. Jana Pawła II. Pan Niemirski w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej przedstawił swoją drogę artystyczną, którą rozpoczął od działalności kabaretowej, w której były też okresy aktywności dziennikarskiej, w tym publicystycznej. Autor niezwykle barwnie, cząsto żartobliwie mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył uczestnikom spotkania postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz twórców tych postaci. Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz o jego słynnym wehikule – niepozornym aucie, ale mającym nieprzeciętne możliwości. Pisarz z dużą dawką humoru, posługując się językiem zrozumiałym dla młodego pokolenia przekonywał uczestników spotkania do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Apelował by mieli marzenia, cel życia i pasje, zachęcał do czytania wartościowych książek. Przez prawie dwie godziny tak ciekawie prowadził narrację, że zgromadzeni w bibliotece gimnazjaliści w pełnym skupieniu słuchali jego słów i oglądali prezentację. Na zakończenie spotkania pan Arkadiusz Niemirski podarował bibliotece egzemplarz swojej książki pt. “Zbrodnia prawie doskonała”, która wzbogaci naszą “kolekcję książek z autografem” oraz wpisał się do Kroniki biblioteki.
Gość zachęcił także młodzież do czytania swojego bloga, prowadzonego na własnej stronie internetowej (www.niemirski.com). Na stronie tej zamieścił sentencję S. Mallarme – “Wszystko na świecie istnieje po to, by zakończyć się książką”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Dorota Milewska