Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Głowacki laureatem nagrody im. Miłosza

Janusz Głowacki został laureatem nagrody im. Czesława Miłosza przyznawanej przez ambasadę USA w Polsce za wkład w porozumienie amerykańsko-polskie.

Nagroda im. Czesława Miłosza za wkład w porozumienie amerykańsko-polskie wręczana jest od 2006 roku osobom zasłużonym dla idei pogłębiania współpracy i zrozumienia między narodami Stanów Zjednoczonych i Polski. W ubiegłych latach zdobywcami nagrody byli m.in. Andrzej Wajda, Adam Zagajewski, Julia Hartwig.

Janusz Głowacki, dramaturg, powieściopisarz, autor scenariuszy filmowych, opowiadań i esejów ma w swoim dorobku 8 sztuk, 11 tomów prozy, 6 scenariuszy i 10 słuchowisk radiowych. Swój pierwszy tekst prozatorski opublikował w 1960 r. w “Almanachu Młodych”. Cztery lata później Głowacki znalazł się w zespole redakcyjnym warszawskiego tygodnika “Kultura”. Tam, w latach 1964-1981, ukazywały się jego felietony i opowiadania, które złożyły się potem na m.in. zbiory “W nocy gorzej widać”, “Wirówka nonsensu”, “My Sweet Raskolnikow”, “Moc truchleje”.

W grudniu 1981 roku Głowacki wyjechał do Anglii. “Do Londynu wyjechałem na tydzień. A tu stan wojenny i się zostałem na emigranta. Potem Nowy Jork, bo jak już emigrować, to tam. Do Polski przyjechałem po ośmiu latach. Potem wróciłem do USA i tak się huśtam nad oceanem” – wspominał Głowacki w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” w 2004 roku.