Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wieczór poetycki

Światowy Dzień Poezji obchodziliśmy 22 marca 2024 r. na deskach sali Duchnowskiego Domu Kultury, filii w Duchnowie. Każdy z naszych Wieczorów Poezji ma swój swoisty klimat. Ten był wyjątkowy pod względem debiutów recytatorskich i młodych talentów muzycznych zdobywających pierwsze nagrody oraz wyróżnienia na scenie ogólnopolskiej.

Wysłuchaliśmy recytacji twórczości m.in. Patrona Roku Czesława Miłosza zaprezentowanej przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Wiązowna.
W drugiej części wieczoru doświadczyliśmy czaru poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu “Przedwieczór” reprezentowanego przez Barbarę Majewską i Radosława Laskowskiego. W repertuarze duetu wokalno-muzycznego znalazły się wiersze m.in. ks. Jana Twardowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wokalistka zachęcała słuchaczy do odpoczynku z piosenką, a także z piosenkami pt. “Hej”, “Walczyk”, “Śreżoga”. Każdy z zaprezentowanych utworów był poprzedzony opisem jego powstania i zaproszeniem do aktywności w pląsaniu, klaskaniu i wspólnym śpiewaniu.

Na pamiątkę każdy z przybyłych gości otrzymał mydełka specjalnie przygotowane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Wiązowna. Dla uczczenia pamięci zmarłego 16 marca br, polskiego pisarza, poety Ernesta Brylla przygotowaliśmy dla wszystkich WIERSZ ROKU 2024  pt. “Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię” jego autorstwa. To bardzo aktualny utwór, jednocześnie wspaniale oddający osobowość i literacki temperament Ernesta Brylla. Wiersz Roku to nagroda przyznawana z okazji Światowego Dnia Poezji  przez Związek Pisarzy Katolickich utworowi o szczególnych walorach artystycznych, humanistycznych i katolickich.

W przerwie kawowej oglądaliśmy wystawę prac wykonanych przez uczestników ŚDS Gminy Wiązowna.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, stworzenie miłego klimatu i rozmowy, które zawsze wnoszą coś dobrego.

Tekst: D.B.
Foto: M.K., M.B.,  D.B.