Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie DKK z książką pt. “Dziewczyna, która kochała kamelię”

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Glinianki odbyło się jeszcze w bibliotece w Wiązownie. Trwając w oczekiwaniu na otwarcie filii podjęliśmy dyskusję o „Dziewczynie, która kochała kamelie” autorstwa Julie Kavanach.

To biografia opowiadająca o życiu Marie Duplessis, która w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przymierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać.  W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u je stóp.  Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich Franciszek Liszt i Aleksander Dumas (syn), który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w Damie Kameliowej.

Prawdziwa historia kobiety, która uwiodła Paryż nie zainteresowała czytelników na tyle, aby się nią zachwycili.  Powieść przesycona wielowarstwową treścią i różnorodnością wątków zmęczyła czytelników. Jednak dla klubowiczów im bardziej wymagająca lektura, tym więcej analizowania i refleksji w dyskusji. Rozmawialiśmy m.in. o historii Francji , szeroko pojętej wolności w miłości, relacjach małżeńskich i rodzinnych oraz o konsekwencjach przemocy.

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki zaprosimy klubowiczów i chętnych już do biblioteki w Gliniance. Do przeczytania mamy książkę Mariusza Szczygła pt. „Gotland”. Reportaż jest dostępny w bibliotece w Wiązownie dla tych, którzy chcieliby przeczytać i dołączyć do spotkania. Serdecznie zapraszamy.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki.
Zapraszamy osoby zainteresowane do dołączenia do klubu.

Tekst: D.B.
Foto: M.B., M.K.