Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ferie blisko domu w bibliotece.

W  ramach akcji “Ferie blisko domu” filię biblioteki w Duchnowie odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance wraz z opiekunami.

W programie odwiedzin odbył się pokaz filmu kina sferycznego pt. “Barney i Beenie podwodna przygoda”. Konik morski Beenie oraz Barney – mała łódź podwodna, stoją na straży czystości swojej laguny. Podczas swoich rutynowych zadań, zabierają Oni widzów w podróż do głębin, podczas której mogli przekonać się, w jaki sposób różne gatunki zwierząt dbają o siebie nawzajem. Dzieci poznały zawiłości ochrony środowiska, mórz i oceanów. Dowiedziały się, w jaki sposób wszystkie organizmy na ziemi są ze sobą powiązane i nawzajem za siebie odpowiedzialne.

Po filmie każda grupa przyszła na lekcję biblioteczną na której otrzymała garść informacji historyczno – przyrodniczych związanych z Hrabią Władysławem Zamoyskim, który w tym roku jako jeden z kilku osób zasłużonych dla Polski został wybrany Patronem Roku 2024. Dzieci miały okazję poznać bliżej tę wyjątkową postać i usłyszeć jak udało mu się uratować Morskie Oko.

W 1889 r. z myślą o ratowaniu lasów tatrzańskich, nabył w drodze licytacji dobra zakopiańskie, czyli znaczną część dzisiejszych Tatr Polskich. O te tereny toczył się spór graniczny który w 1902 r. został rozstrzygnięty na korzyść Galicji. Stworzył fundację w której zapisał cały swój majątek państwu i dzięki tym wszystkim staraniom jakie wykonał mamy Morskie oko i Rysy w granicach Polski.

Dla utrwalenia zdobytych informacji o postaci Władysława Zamoyskiego odbyło się wspólne rozwiązywanie krzyżówki.

Na koniec dzieci wybierały książki które chciały zabrać ze sobą na ferie.

Tekst: A.M.
Foto: D.B., A.M., M.B.