Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkania z Orłem stepowym.

18 stycznia Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna przygotowała dla dzieci lekcję przyrodniczo-biblioteczną w formie warsztatów z Orłem stepowym, które poprowadziła pani Gabrysia z “Odlotowych pokazów”. W spotkaniach wzięły udział dzieci z klas “0” oraz uczestniczące w akcji “Ferie blisko domu” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, a także miłośnicy ptaków, którzy zgromadzili się w filii biblioteki w Duchnowie.

Dzieci poznały charakterystykę i loty podróżne samicy orła o imieniu Hera. Ten drapieżnik jest zagrożony wyginięciem. W Polsce jest zarejestrowanych 35 par tego gatunku, który znajduje się pod ścisłą ochroną. To gatunek wędrowny, zamieszkujący stepy południowo-wschodniej Europy i Azji. Ptaki z dalekiego wschodu zimują w Indiach i południowo-wschodniej Azji, pozostałe – w Afryce. Orzeł stepowy sporadycznie zalatuje do Polski.

Dzieci z rodzicami obserwowały rozłożystość skrzydeł orła, które sięgają nawet do 200 cm.  Mieli możliwość pogłaskania orła i zadawania pytań. Wszyscy dali upust swoim zachwytom nie kryjąc zadowolenia ze spotkania z orłem i obecności w bibliotece.

Większość czytelników skorzystała z możliwości wypożyczenia książek.

Tekst: A.M.
Foto: A.M., M.K., M.B.