Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Teatralne spotkanie z postaciami z bajek w Bibliotece w Duchnowie.

Co roku 5 listopada na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który przypada w rocznicę urodzin Walta Disneya.

W latach 30. XX wieku powstała w Hollywood znana wytwórnia produkująca filmy rysunkowe – The Walt Disney Company. To właśnie w tym miejscu narodziły się takie postacie bajkowe jak: Myszka Miki, Kaczor Donald, Tom i Jerry,  Smerfy i inne.  Również Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone i emitowane w kanałach telewizyjnych na świecie. To u nas powstały przygody Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka czy Misia Uszatka. Animowani bohaterowie stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek. Opowiadania te uczą i rozbudzają wyobraźnię.

Z tej okazji  6 listopada 2023 r. Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zaprosiła wszystkie dzieci na spotkanie z postaciami z bajki pt. „Zagubieni Przyjaciele”, którą mogły obejrzeć podczas spektaklu wystawionego przez Teatr Dobrego Serca z Warszawy w Sali Duchnowskiego Domu Kultury.  Na wstępie zaprosiliśmy  dzieci i rodziców do aktywności czytelniczej proponując nowości książkowe. Zachęcaliśmy, by najmłodsi dali  się ponieść książkowej przygodzie z bohaterami różnych bajek, a dorośli sięgnęli po książkowe poradniki, literaturę podróżniczą i beletrystykę.

W teatralnej opowieści dzieci poznały sympatyczną Kasię, która podczas powrotu z wakacji zgubiła swojego kochanego przyjaciela – zajączka Słoneczko. W poszukiwaniach wzięło udział dwoje zwariowanych detektywów. Podczas gdy największy towarzysz Krysi próbuje wraz z Puszkiem odnaleźć swój dom, inny zajączek – Uszaty chce podstępnie zająć jego miejsce. Wynalazek śmiesznego Puszka pozwala wygrać wyścig z czasem i pomimo trudności przyjaźń, miłość i wierność zwyciężają.

Po teatrzyku biblioteka w Duchnowie wypełniła się dziećmi i nowymi czytelnikami. Do domów wraz z rodzinami powędrowały nie tylko książki, ale także nowe gry planszowe, karciane, paragrafowe i edukacyjne.

 

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: A.M., D.B.