Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jesienna wizyta przedszkolaków w bibliotece w Duchnowie.

W  jesienne przedpołudnie 7 listopada bibliotekę w Duchnowie odwiedziły przedszkolaki z grupy “Króliczki” z Gminnego Przedszkola “Pod Stumilowym lasem” w Pęclinie.

Dzieci rozpoczęły swoją wizytę od zapoznania się z wystawą zakładek pod tytułem “Podróżnicza zakładka do książki”, którą cały czas można podziwiać odwiedzając bibliotekę.  Następnie dzieci przeszły do czytelni gdzie czekał na nie wygodny dywan, na którym wysłuchały wiersza z książki Danuty Wawiłow pt.  “Człowiek ze złotym parasolem”. Dzieci usłyszały, że nawet jak jest brzydka pogoda to może być wesoło. Człowiek zaprzyjaźnił się z parasolem i w brzydką pogodę razem spacerowali “rozmawiając” ze sobą. Dzieci z Paniami nauczyły się “mówić” po parasolsku. Przedszkolaki bardzo chętnie włączały się w rozmowę o walorach jesiennej aury i o bibliotece.  W ramach warsztatów każde dziecko zrobiło swój własny parasol, który zabrało ze sobą do domu.

Pobyt przedszkolaków był pełen atrakcji. Dzieci dowiedziały się co to jest książka mówiona (audiobook) i że w bibliotece wypożycza się nie tylko książki,  ale również gry planszowe. Poznały książki, którymi można “czarować” i przy tym świetnie się bawić. Po udanej zabawie z książką dzieci wysłuchały opowieści  pt. “Wilk który się zgubił” autorstwa Rachel Bright i Jim Field. Usłyszały historię o młodym wilczku, któremu się wydaje, że jest silny i niezależny tak jak dorosły. Myślał, że wcale nie potrzebuje pomocy swojej rodziny i przyjaciół.  Kiedy wpada w tarapaty przekonuje się, że każdy czasami potrzebuje pomocy bliskich i warto pielęgnować przyjaźń.

Na zakończenie dzieci wybrały książki do wypożyczenia do przedszkola, a te które miały kartę biblioteczną wypożyczyły książki do domu.

Tekst: A.M.
Foto: D.B., A.M.