Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu” na jesiennym DKK.

Październikowe spotkanie glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Wiązownie odbyło się wokół reportażu Justyny Szelezińskiej pt. “Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu”. W rozmowę o książce wprowadził klubowiczów aromatyczny zapach pieczonych jabłek z wiśnią, miodem i cynamomem. Czytelnicy wiedzą najlepiej, jak ważna jest atmosfera przy czytaniu i spotkaniu z książką. W bibliotece zderzyli się z urokami jesiennych smaków, które umiliły gorącą dyskusję o Nepalu. Eksperymentalnie w spotkaniu w formie online uczestniczyła jedna z klubowiczek, która nie mogła przybyć na miejsce. Takie rozwiązanie pokazało jak znacząca więź rodzi się między klubowiczami i jak wyjątkowo może być realizowane uczestnictwo w Dyskusyjnym Klubie Książki.

Autorka przedstawiła w książce swoje spojrzenie na Nepal, w którym spotkamy boginię Kumari, dziewicę zatopią w religijnej tradycji, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu, zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi.  Pisarka kieruje swoją uwagę w stronę tych, w których z reguły nie widać a których wygodniej jest nie dostrzegać: ludzi teoretycznie zbyt słabych, by stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom lub zdołali podźwignąć się po potężnym trzesieniu ziemi z 2015 roku.

Publikacja jest napisana w bardzo przystępny sposób, jednak treść prowokuje odbiorcę do porównań i odniesień stanowiących prawo w innych krajach. Skłania do refleksji nad mocno zakorzenionym hinduizmem działającym na szkodę społeczeństwa i związanym z nim tradycjami. Książkę oceniliśmy jako ciekawą, która inspiruje do większego poznania tego kraju położonego u stóp Himalajów.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Marzena Kopka