Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Ałbena i Daniel. Razem i osobno!

Spotkanie z Ałbeną Grabowską autorką wielu powieści oraz specjalistą od polskiej i światowej sceny musicalowej Danielem Wyszogrodzkim we wtorkowy wieczór w filii biblioteki w Duchnowie upłynęło w niezwykłej atmosferze. Nasi goście odsłonili kulisy narodzin musicalu “Kopernik”, którego światowe prawykonanie odbyło się 20 maja br. we Fromborku. Premiera zaś miała miejsce 1 października w Krakowie. Obecnie na stałe utwór wszedł do repertuaru Opery Krakowskiej. Spektakl został przygotowany z myślą o wiernych melomanach oraz o młodych odbiorcach, aby w formie musicalu poruszyć ważne tematy narodowej historii. Ałbena Grabowska jest autorką libretta natomiast twórcą tekstów piosenek jest Daniel Wyszogrodzki.

– Z ogromną przyjemnością pisałam libretto do musicalu poświęconego Mikołajowi Kopernikowi. Ten wybitny uczony, mający wiele zainteresowań, był także lekarzem – co mnie jako lekarce jest szczególnie bliskie, a czytając zapiski z jego obserwacji medycznych byłam zdumiona ich trafnością, zważywszy na czasy, w których powstały – powiedziała autorka libretta.

W trwającym Roku Mikołaja Kopernika warto być blisko wydarzeń dotyczących naszego wybitnego Polaka i dotknąć twórczości, która w sposób niezwykle szczególny, uwieczniła jego postać.

Podczas spotkania odbyła się premiera książki pt. “Najważniejsze to przeżyć” Ałbeny Grabowskiej. Autorka opowiadała o kulisach jej powstania. Z wielką uwagą odpowiadała na zadawane pytania przez prowadzącego Pawła Jaskulskiego. To poruszająca po “Stuleciu Winnych” powieść, która opowiada o sile rodziny, miłości i życia.

Daniel Wyszogrodzki opowiadał o swoich książkach pt. “Plac Leńskiego” i “Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018”. To zbiór wiedzy autora na ten temat i wieloletniego doświadczenia w pracach nad musicalami. Autor zna temat w teorii i praktyce jak mało kto w Polsce. Podkreśla, że we wszystkim, co robi, jest samoukiem. Jako dziecko bardzo dużo czytał. Jego zdaniem to właśnie miłość do książek sprawiła, że w dorosłym życiu przygotował wiele spektakli teatralnych i sam zaczął pisać. „Moja edukacja była komedią omyłek – ukończyłem klasę matematyczną, studiowałem medycynę, zrobiłem dyplom na psychologii. Wszystko to stało obok tego, czym się interesowałem” – powiedział.

Razem opowiadali o wspólnej pracy przy dwóch musicalach “Pora jeziora” i “Kopernik”.

Podczas spotkania była możliwość zakupienia nowości z autografami autorów oraz wypożyczenia książek z czego publiczność licznie skorzystała..

Tekst: M.Bobrowska

Foto: Anna Mikulska, M. Bobrowska, P. Głasek