Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Absurd nie czytać”! Noc Bibliotek!

„Absurd nie czytać”, pod takim hasłem odbyła się Noc Bibliotek w filii w Duchnowie zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna. Wydarzenie było przygotowane w formie trzech paneli, które miały na celu uatrakcyjnić rodzinom z dziećmi twórcze spędzanie czasu. Ogólnopolską Noc Bibliotek współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej.

Wieczór rozpoczął się uroczystym powitaniem przybyłych gości i zaproszeniem do uczestnictwa w przyszłych wydarzeniach bibliotecznych. Była to okazja do przywołania laureatów konkursu plastycznego pt. „Zaprojektuj zakładkę do książki z wybranym Patronem Roku 2023”. Nagrodzeni projektanci otrzymali z rąk dyrektor biblioteki obiecane pakiety zakładek własnego autorstwa.

W pierwszej części wydarzenia publiczność obejrzała spektakl pt. „Indiańska legenda” w wykonaniu aktorów Teatru Dobrego Serca z Warszawy. Tradycyjnie ze sceny teatru wybrzmiał wartościowy morał. Tym razem o zgodzie, która buduje a Prawda i miłość zwyciężają. Bajka bogata w muzykę i tańce zaczarowała wszystkich zgromadzonych w Sali Duchnowskiego Domu Kultury.

W kolejnej odsłonie programu najmłodsi spotkali się w bibliotece z bohaterami bajki „Psi patrol” Marschalem i Chasem. To była żywa niespodzianka i wielka radość dla najmłodszych. Fascynacja postaciami uruchomiła lawinę pamiątkowych zdjęć, które zapewne trafią do rodzinnych albumów. Korzystając z wolnego czasu wielu rodziców wybrało miejsce biblioteki do odpoczynku i indywidualnych rozmów o księgozbiorze. Dokonałyśmy licznych wypożyczeń  literatury dla dorosłych. Przyjęłyśmy do grona czytelników kolejne dzieci w wieku przedszkolnym, które otrzymały karty Małego Czytelnika, książki prezenty i kolorowe naklejki. Wszystko to w ramach projektu Mała Książka Wielki Człowiek. Tego wieczoru biblioteka zawrzała magicznie i książkowo.

Miłośnicy przyrody w ostatnim panelu Nocy Biblioteki 2023 dostąpili istnej gratki na ptasim spotkaniu z sowami, które poprowadziła doświadczona technik weterynarii z uprawnieniami sokolniczymi. Dzięki współpracy z Uprzejmym Łosiem Kids dzieci zobaczyły i poznały sokoła wędrownego, sowę płomykówkę i puchacza zwyczajnego. Zachwyty, achy i echy mieszały się z ciekawostkami o ptasiej naturze dochodzącymi ze sceny.

Takie są właśnie Noce Bibliotek ! Pełne pozytywnych wrażeń, uśmiechu i dziecięcego szczęścia. Pozostają niezapomniane, bo spędzone między książkami i z rodzicami.

Dziękujemy, tym, którzy tego wieczoru byli z nami, za obecność, życzliwość i obdarowanie nas zaufaniem. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy wszystkich do tego, że warto odwiedzać bibliotekę w Wiązownie i w Duchnowie.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Anna Mikulska, Marzena Kopka, Dorota Bortkiewicz