Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Wisienka na torcie” w życiu klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki

Raz nas mniej, raz więcej. Jak komu pasuje. Najważniejsze, że w naszym gronie panuje zawsze miła atmosfera. Wśród książek o książkach.  Członkowie glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki spotykają się od 3 miesięcy w bibliotece w Wiązownie.  28 czerwca 2023 r.  rozmawialiśmy o książce pt. “Wisienka na torcie” Aurelie Valognes. To druga publikacja francuskiej autorki, którą poddaliśmy dyskusji w naszym klubie.

Książka stanowi wybuchowy koktajl składający się na czarującą i inspirującą komedię o tym, co w życiu najważniejsze. Odkąd Brigitte przestała pracować, cieszy się odzyskaną wolnością i kontaktem z wnukami. Tragedią okazuje się… emerytura męża! Bernard bowiem nie może się pogodzić z zamianą garnituru na domowe kapcie i jest gotów na wszystko, by odnaleźć sens życia. Da przy tym swojemu otoczeniu do wiwatu! Jeśli dodać do tego zabiegane dzieci na skraju załamania nerwowego, rezolutne i pełne energii wnuki oraz zatruwających życie sąsiadów… Czy może być coś gorszego niż emerytura?

Na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć. Okazało się, że czas emerytury może być wisienką na torcie i być pięknie wykorzystany, otwierać przed nami nowe strefy komfortu lub przeciwnie, zderzać z nową, samotną rzeczywistością.  We wszystkich przestrzeniach ważny jest drugi człowiek. Ktoś, kto poda dłoń, zainspiruje, wysłucha, po prostu jest.  Książka często staje się wyzwalaczem emocji, a nawet opisem czyjejś historii życia.  Tak właśnie zadziało się w naszym klubie.  Z radością przyjęłyśmy wyznanie, że Dyskusyjny Klub Książki daje przyjemność spotkania i jest oczekiwanym momentem w codzienności. To bardzo miłe . Dzięki Wam, miłośnicy literatury, nasza praca nabiera “rumieńców”. Dziękujemy.

“Wisienkę na torcie” czyta się lekko. Książka stawia wyzwania, które powinniśmy podjąć dla ratowania świata. Po jej przeczytaniu już nie będziemy tacy sami.  Polecamy.
Każdy czytelnik, który dobrze czuje się w bibliotece jest dla nas darem. Spotkania DKK są otwarte. Zapraszamy.
Tekst: D.B.
Foto: D.B. i M.K.