Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Majowy DKK z “Rdzą” Jakuba Małeckiego

Dyskusyjny Klub Książki z Glinianki ze względu na remont placówki kontynuuje swoje spotkania w bibliotece w Wiązownie. 26 maja 2023 r. klubowicze zgromadzili się na wspólnym omawianiu “Rdzy” Jakuba Małeckiego.

To książka o przyjaźni poddanej dużej próbie i marzeniu, które zmienia się w trudny do uniesienia ciężar. Opowieść rozgrywa się w polskich współczesnych realiach, ale nie tylko. Historia przenosi nas także w przeszłość. Jest lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.

Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów. Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.

“Rdza” stawia wiele pytań i potrafi zirytować – tak ocenili ją nasi klubowicze. Autor podzielił książkę na rozdziały, w których przeskakuje w czasie i przenosi do różnych wydarzeń nie kończąc rozpoczętej historii. Cyt.Bawił się z nami, pozostawiając naszej wyobraźni zakończenie. Wiele rzeczy trzeba było się domyślać”. Jakub Małecki rzeczywiście nie dopowiada szczegółów, a do tego chowa postaci niewiadomego pochodzenia za ukrytymi nazwami. Książka napisana z epickim rozmachem stała się dla klubowiczów wymagająca, a dla niektórych usypiająca. W rozmowie podzieliliśmy się wspomnieniami z własnego dzieciństwa i dokonaliśmy porównań wsi dawniej a dziś. Ostatecznie czytelnicy sięgną po inną literaturę tego autora dla porównania pióra i do tego również zachęcają wszystkich.

Tekst: Dorota Bortkiewicz