Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Jak dobrze i z dowcipem brać ciężary życia! Tydzień bibliotek rozpoczęty.

8 maja 2023 r. w całej Polsce rozpoczął się Tydzień Bibliotek pod hasłem ” Moja. Twoja. Nasza Biblioteka” To intensywny czas dla bibliotek, obfitujący w wiele wydarzeń.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna we współpracy z Radą Seniorów Gminy Wiązowna przygotowała cykl spotkań z Jolantą Szwalbe, które odbyły się we wszystkich placówkach bibliotecznych.

Jak dobrze i z dowcipem brać ciężary życia ? To temat wykładu Pani Jolanty Szwalbe, który rozpoczął Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna oraz w filii w Gliniance i w Duchnowie. Jolanta Szwalbe to łodzianka, właścicielka Wydawnictwa im. Benjamina Franklina, propagatorka pozytywnych drogowskazów, dobrych myśli, które prezentuje w swoich opracowaniach książkowych. Pani Jolanta to miłośniczka książek, z jej pasji czytania narodził się pomysł opracowywania zbiorów anegdot, złotych myśli, ciekawych cytatów autorytetów literatury. Swoich słuchaczy zaraża radością i uśmiechem.

Do wszystkich swoich słuchaczy pani Jolanta kierowała optymistyczne przesłania, sprawdzone rady na pogodny dzień, zdradzała recepty na lepsze życie i podała najlepsze lekarstwo na zgryzotę. Zalecała aplikowanie sobie codziennie dwa kieliszeczki … pozytywnych cytatów z jej książek. Jeden z samego rana na dobry początek, a drugi wieczorem na dobry sen. Wystosowała apel do bycia posłańcami dobrych wiadomości, pogodnej konwersacji i mądrego dialogu. Przypomniała, że człowiek nie składa się z rozpaczy, tylko jest stworzony do radości. Pani Jolanta udowodniła wszystkim, że ze swojej starości należy się śmiać,
obdarowywała słuchaczy dobrym żartem, przytaczała wypowiedzi znanych i nieznanych osobistości z wartościowym morałem.

Maraton spotkań z Jolantą Szwalbe rozpoczęliśmy w filii biblioteki w Duchnowie. W wydarzeniu wzięli udział  seniorzy z Dziennego Domu Senior+ z Woli Karczewskiej, członkowie Rady Seniorów Gminy Wiązowna oraz czytelnicy.  Niezwykle miła niespodzianką był wspaniały tort przygotowany przez jedną z seniorek.

Kolejne spotkanie odbyło się w filii w Gliniance, przybyli na nie uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Wiązowna, członkowie stowarzyszenia “Bądźmy razem” oraz czytelnicy. To spotkanie również obfitowało w piękne prezenty. Otrzymaliśmy piękne zakładki wykonane przez uczestników ŚDS.

Ostatnie z zaplanowanych spotkań na które przybyli uczestnicy Klubu Senior+ – Centrum Usług Społecznych, czytelnicy oraz członkowie stowarzyszenia “Bądźmy razem”odbyło się w bibliotece w Wiązownie.

Na wszystkich spotkaniach panowała niezwykła, radosna atmosfera.

 

Tekst: D. Bortkiewicz

Foto: A. Mikulska, T. Naperty, M. Bobrowska, M. Kopka, J. Nagiel.