Otwarcie Duchnowskiego Domu Kultury oraz filii w Duchnowie!

28 kwietnia 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Duchnowskiego Domu Kultury i fili biblioteki w Duchnowie.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Gminy Wiązowna, Powiatu Otwockiego, zarząd Spółki Hydrodukt, wraz ze współpracownikami, Sołtysi i Przedstawiciele Osiedli, Kierownik Oddziału Doboru i Selekcji Księgozbioru z Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli, kierownik Biblioteki Publicznej w Celestynowie, emerytowani pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna, dyrektor promocji Domu Emisyjnego Manuscriptum, Chrystian Ramos – pianista, Kierownik Posterunku Policji w Wiązownie, przedstawiciele OSP, Dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych Gminy Wiązowna, przedstawiciele firmy E.R.A. Servis wykonawca inwestycji, Marcin Woźnica wykonawca wyposażenia, zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez Janusz Budny – wójt Gminy Wiązowna . W imieniu władz samorządowych wstęgę przecięli młodzi mieszkańcy Duchnowa. Poświęcenia budynku dokonał ksiądz Paweł Jagła z Parafii św. Wojciecha w Wiązownie.
W imieniu społeczności lokalnej dzieci przecinają wstęgę.

Modlitwa przed poświęceniem budynku.                                                                                                            Święcenie budynku.

Następnie głos zabrali: Janusz Budny – wójt Gminy Wiązowna, który serdecznie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy Duchnowskiego Domu Kultury. Grażyna Kilbach – Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, Leszek Sobota – radny Duchnowa i Boryszewa, Hanna Kowalczyk sołtys Sołectwo Duchnów Jolanta Koczorowska – radna Powiatu Otwockiego, Bogumiła Majewska – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wiązowna.
Następnie po przedstawieniu historii filii Biblioteki w Duchnowie, przedstawiona została krótka prezentacja ukazująca w skrócie biblioteczne działania na rzecz promocji czytelnictwa.
Kolejnym punktem programu była prezentacja niezwykłych dzieł Dom Emisyjny Manuscriptum. Manuscriptum, to awangardowa oficyna wydawnicza, która łączy tradycję z nowoczesnością. Prelekcję poprowadziła Anna Pawełek dyrektor promocji. Po niezwykłej pokazie wyjątkowych faksymilów m.in jednego z najcenniejszych papirusów pogrzebowych Egipskiej Księgi Umarłych pisarza Aniego (1250 r. p.n.e.), Biblii Gutenberga (1452-1455 r.), najbardziej tajemniczej księgi świata czyli Manuskryptu Wojnicza, “O obrotach” Mikołaja Kopernika, Kodeks Leicester – Leonardo Da Vinci (1490 a1500 r.) i na zakończenie pokazane po raz pierwszy publicznie w europie i w Polsce nutowy zapis Fryderyka Chopina.
Kulminacyjną częścią wydarzenia był koncert z repertuaru Fryderyka w wykonaniu Christiana Ramosa, złożony z dziewięciu utworów: m in. Nokturn cis-moll nr 2, Preludium Des-dur op. 28 nr 15, Fantaisie-Impromptu cis-moll, Preludium A-dur op. 28 nr 7. Koncert zakończony został Polonezem A-dur op. 40 nr 1.
W imieniu społeczności lokalnej składamy serdecznie podziękowania Samorządowi Gminy Wiązowna za stworzenie wspaniałego miejsca do pracy, rozwoju, kultury i integracji. Dziękujemy, bardzo za sfinansowanie i współpracę przy organizacji wydarzenia i Samorządowi Gminy Wiązowna i spółce Hydrodukt , sołectwu Duchnów, pracownikom Urzędu Gminy Wiązowna oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wiązownie. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.
w wykonaniu Cezarego Pękula i Izabeli Trzaski.