Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Światło, którego nie widać” A. Doerr na spotkaniu DKK w Gliniance

27 kwietnia w bibliotece w Gliniance członkowie DKK zgromadzili się wokół książki amerykańskiego pisarza Anthonego Doerra pt. “Światło, którego nie widać”. Spotkanie rozpoczęliśmy nieszablonowo, od wysłuchania krótkiego utworu fortepianowego Fryderyka Chopina zaprezentowanego przez jedną z klubowiczek. Wywołany klimat zamyślenia nad muzyką przeniósł nas do treści książki,  w której pojawia się ten wątek muzyczny. Następnie szczegółowo omówiliśmy książkę z uwzględnieniem osobistych refleksji co do jej formy.

Powieść rozgrywa się w czasach II wojny światowej jednocześnie w dwóch różnych miejscach i w różnym czasie. Splatają się w niej losy dwójki młodych ludzi podchodzących z wrogich wobec siebie krajów, których połączyła więź ponad wszelkimi podziałami. Dwunastoletnia Marie-Laure jest niewidoma i mieszka w Paryżu. Kiedy wybucha wojna dziewczyna wraz z ojcem musi uciekać do miasteczka Saint-Molo w Bretanii, a w podróży towarzyszy im pewien drogocenny klejnot. Werner natomiast wychowuje się w domu dziecka w Zagłębiu Rury. Od dzieciństwa fascynują go radioodbiorniki. Zostaje wcielony do Wehrmachtu i przydzielony do elitarnego oddziału namierzającego wrogie stacje. Przez przypadek trafia na ślad ukrywającej się Marie-Laure.

Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czym jest tytułowe światło. Interpretacje były bardzo różne. Każdy z klubowiczów widział je inaczej. Odezwała się osobista wrażliwość i współczucie dla bohaterów czasów wojny, nie tylko książkowych. Powieść obszerna fizycznie nie powinna stać się przeszkodą do jej przeczytania.

Dlaczego warto sięgnąć po „Światło, którego nie widać”?

Powieść ta spodoba się miłośnikom wciągających narracji, od których trudno się oderwać. Jeśli lubią Państwo książki wywołujące łzy, ale i dające nadzieję na lepsze jutro to ta pozycja będzie idealna. Zachwyci ona również fanów książek osadzonych w niedalekiej przeszłości oraz inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Ponieważ bohaterami są nastolatkowie, lektura na pewno zauroczy także młodszych czytelników. Dodatkowo powieść ta  jest światowym bestsellerem i zdobyła jedną z najważniejszych nagród literackich w kategorii „literatura piękna” – nagrodę Pulitzera.

Książka jest dostępna do wypożyczenia w bibliotece w Gliniance. Polecamy.

Tekst i foto: D.B.