Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Co kryje nocne niebo ? Kosmiczne warsztaty w bibliotece w Gliniance

31 marca w piątek bibliotekę w Gliniance odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Taka wizyta zawsze musi być dobrze zapamiętana, aby dzieci chciały chętnie wracać do biblioteki i polubić książki.

Aby tak się stało, głównym tematem spotkania uczyniliśmy książki o tematyce planet i gwiazd. Rozpoczęliśmy od lekcji bibliotecznej i przypomnienia sobie zasad zachowywania się w bibliotece oraz wypożyczania książek.  Większość dzieci posiadała karty ze sobą i była pięknie przygotowana do zabrania książek do domu.

Bohaterem wydarzenia był Mikołaj Kopernik. Zajrzeliśmy w głąb książki pt. ” Droga do gwiazd” Katarzyny i Pawła Ziemnickich, aby przyjrzeć się bliżej życiu i odkryciom astronoma.  Z przeczytanego fragmentu dzieci dowiedziały się m.in. o odkryciu przez niego gwiazdozbioru Regulus, czyli Małego Króla. Odbyliśmy pogadankę o tym, co możemy odkryć obserwując gwiazdy nocą. Dzieci dowiedziały się, ile minut zajmuje światłu dotarcie do Ziemi, że tylko gwiazdy świecą swoim światłem, a planety i księżyc nie świecą, bo odbijają światło od słońca. Niestety nikt z nas nie wiedział co było przed tym jak powstała Ziemia i inne galaktyki. Nadszedł więc czas na pokaz o stworzeniu świata, który wszystko nam wyjaśnił. W ramach egzaminu sprawdzającego ile wiedzy pozostało w małych głowach, ułożyliśmy nasz Układ Słoneczny.

Kolejna książka pt. “Co kryje nocne niebo ?” Ainy Bestard przysporzyła najwięcej emocji. Do jej zaprezentowania potrzebny był klimat nocy, więc w bibliotece zgasły światła. Każda strona książki zapraszała nas do innego kraju i domu. Po otwarciu każdego okienka obserwowaliśmy gwiazdy, rozwiązywaliśmy zagadkę, a po podświetleniu latarką ukazywały się zwierzęta ukryte w gwiazdach.

Warsztaty plastyczne najlepiej pozwalają uwolnić dziecięcą wyobraźnię. Za pomocą kolorowych naklejek maluchy miały za zadanie stworzyć swój świat kosmosu, taki jaki sobie go wyobrażają. Planety, gwiazdy, księżyce, statki kosmiczne, rakiety, astronauci i wiele jeszcze innych naklejek wypełniły nieba naszych gości.

Na koniec, na specjalne życzenie dzieci, wspólnie zaśpiewaliśmy dobrze znaną wszystkim piosenkę pt. “Nasz układ słoneczny” w wykonaniu zespołu NutkoSfera. Każde dziecko otrzymało w prezencie pakiet kosmicznych naklejek.

Dzisiejsze wydarzenie było prawdziwym “chodzeniem z głową w chmurach, a raczej w gwiazdach, a nawet dalej”.
Na szczęście to bezpieczne podróżowanie po niebie. Dzieci “wróciły na Ziemię” i licznie wypożyczyły książki.

Tekst: D.B.
Foto: A.S.