Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Statystyka biblioteczna za 2022 rok

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna właśnie zakończyła podsumowanie efektów pracy za miniony rok 2022. Z radością przedstawiamy nasze wspólne sukcesy w liczbach.

Rok 2022 był kolejnym, w którym zanotowaliśmy wzrost liczby czytelników oraz liczby wypożyczeń. Statystyki biblioteczne wskazują, że 18,38 %  mieszkańców gminy Wiązowna  korzystało z naszych bibliotek w 2022 r. Zarejestrowaliśmy łącznie 2 452 czytelników, którzy odwiedzili wypożyczalnie Bibliotek (łącznie z filiami) 15 825 razy oraz wypożyczyli na zewnątrz 32 524 woluminów.

Biblioteki łącznie wzbogaciły swe zbiory o 1 363 woluminów zakupionych za kwotę 35 388,83 zł, książek w postaci darów przybyło 457 woluminów o wartości 2 345 zł. Zakupiono 40 audiobooków za kwotę 938,35 zł.

Mając na uwadze edukację czytelniczą podejmujemy wiele działań mających na celu kształtowanie nawyku czytania oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Zorganizowaliśmy 92 wydarzenia, w których łącznie wzięło udział 3 446 uczestników. Część wydarzeń mieliśmy przyjemność  współtworzyć z jednostkami organizacyjnymi Gminy Wiązowna. Serdecznie dziękujemy wszystkim za owocną i miłą współpracę.

Według zestawienia czytelnicy najchętniej sięgali po literaturę popularną: kryminały, powieści obyczajowe i romanse. Remigiusz Mróz autor kryminałów, thrillerów, horrorów, a nawet powieści historycznych i science fiction zajmuje niezmiennie pierwsze miejsce.  Na kolejnym znajduje się Joanna Jax, którą mieliśmy przyjemność gościć w bibliotece w Wiązownie na spotkaniu autorskim. Wasze serca serią “Siedem sióstr” zdobyła Lucinda Riley i tym samym znalazła się na trzecim miejscu w statystyce. Następnie plasują się: Nora Roberts, Ewa Cielesz, Agnieszka Krawczyk.

Wśród literatury dla dzieci przedszkolnych dużą popularnością cieszy się seria książeczek o Kici Koci Anity Głowińskiej, starsze dzieci uwielbiają czytać serię “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka.

Dziękujemy, za miniony wspólny rok. Mamy nadzieję, że w tym również będziecie nas odwiedzać z nie mniejszą niż dotychczas ochotą i częstotliwością. To ogromna przyjemność, móc Was gościć w bibliotecznych progach i wspólnie tworzyć klimat tego miejsca.

Tekst: Marzena Kopka